Sport

Siłownia, czy ćwiczenia w domu lub w plenerze – co wybrać latem?

Siłownia, czy ćwiczenia w domu lub w plenerze – co wybrać latem?

Latem osoby trenujące dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy trenują na siłowni oraz osoby, które wybierają trening w plenerze lub w domu. Oba te rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy, z których należy sobie zdawać sprawę, aby podjąć świadomą decyzją.

Zazwyczaj opinię zwolenników każdego z danych sposobów trenowania są dość skrajne, jednak należy pamiętać, że każdy sposób na trening jest dobry. Oczywiście warto wybrać taki który najbardziej będzie odpowiadał nam, jednak pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej całkowity brak. Zarówno trening wykonany na siłowni, jak i ten wykonany w plenerze mogą przynieść nam ogromne korzyści, dlatego nie powinniśmy zastanawiać się, który rodzaj treningu jest lepszy, tylko raczej, który będzie bardziej odpowiedni dla nas.

Trening na siłowni

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy latem warto korzystać z siłowni, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie mamy cele treningowe. Jeśli zależy nam na zwiększeniu masy mięśniowej, to na siłowni z pewnością dzięki ciężarom oraz maszyno będzie nam znacznie łatwiej zaplanować odpowiedni trening. Wiele osób ma problem z motywacją, ćwicząc w domu lub w plenerze, obecność innych osób na siłowni oraz samo wybranie się tam stanowi, więc dla nich dodatkowy bodziec motywacyjny.

Warto dodać, że jeżeli nigdy nie mieliśmy do czynienia z siłownią i chcemy wybrać się tam po raz pierwszy, to powinniśmy poprosić specjalistę pracującego na siłowni, aby pokazał nam technikę poszczególnych ćwiczeń. Pilnowanie poprawnego wykonywania treningu jest bardzo ważne. Źle wykonywania ćwiczenia prowadzą do urazów oraz kontuzji, które potrafią ciągnąć się miesiącami. Jeśli dopiero rozpoczynamy nasze treningi, nie warto również porywać się na ogromne obciążenia. Metoda małych kroków doskonale sprawdza się na siłowni, a stopniowe zwiększanie ciężaru pozwala naszemu ciału odpowiednio zaadaptować się do nowej sytuacji. Latem na większości siłowni działa klimatyzacja co dla wielu osób z pewnością będzie ogromnym atutem.

Trening w plenerze, lub w domu

Trening w domu wbrew niektórym opiniom ją może przynieść ogromne korzyści osobom, które się na niego zdecydują. W domu może ćwiczyć praktycznie każdy niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją drogę z aktywnością fizyczną, czy uprawia ją regularnie od dłuższego czasu. Dobrze zaplanowany trening w plenerze również przyniesie naszemu ciału i samopoczuciu szereg korzyści. Jeśli chcemy schudnąć, mieć piękniejsze i jędrniejsze ciało albo po prostu poprawić swoją sprawność fizyczną to trening w domu lub w plenerze będzie idealnym rozwiązaniem dla nas.

Dodatkową zaletą takiego wyboru jest fakt, że trening możemy wykonać w każdej chwili, wystarczy po prostu wstać z kanapy, rozgrzać się i rozpocząć ćwiczenia. Również osoby, które wstydzą się iść na siłownię, z pewnością ćwicząc w domu, nabiorą nieco pewności siebie i jeśli w przyszłości zdecydują się iść na siłownię, to będą do tego doskonale przygotowane. Różnorodność, jaką możemy sobie zapewnić podczas treningów w domu lub w plenerze jest kusząca. W domu Możemy zdecydować się zarówno na cardio, jak i jogę, czy ćwiczenia z gumami, a także skakanie na skakance, czy ćwiczenia z delikatnym obciążeniem w postaci np. litrowych butelek wody.

Jeśli chcemy prowadzić do naszego treningu ćwiczenia na maszynach, ale nasz budżet nie pozwala nam na zakup karnetu, to z powodzeniem możemy skorzystać z siłowni plenerowych, które powstają w każdym zarówno mniejszym, jak i większym mieście. Siłownia plenerowa to doskonały pomysł na urozmaicenie dotychczasowych ćwiczeń w domu i w plenerze, a także fajny sposób na nauczenie się techniki ćwiczeń na maszynach.