Sport amatorski

Trening w deszczu – dobry pomysł?

Który sport uprawia najwięcej dzieci? Jest to pytanie, w przypadku którego raczej należy spodziewać się jednej odpowiedzi – piłka nożna. Jak się pewnie domyślasz, odniesienie się do popularności było celowe, chodziło o temat tego tekstu, czyli treningi w deszczu. Piłka nożna jest można powiedzieć najbardziej wyrazistym przykładem (ze względu na popularność, jak i to, że mowa o sporcie, który najczęściej uprawia się na powietrzu).

Zbliża się deszcz – jak postąpić?

Co robić, kiedy zbliża się deszcz? Można przypuszczać, że jest to pytanie, które nurtuje rodziców, jak i niektórych trenerów. Co więcej, odpowiedź może wydawać się dla niektórych zaskakująca – treningi w deszczu nie są złe. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że nie wolno przesadzać (jeśli jest ulewa albo wichura, wtedy odwołanie treningu jest jak najbardziej wskazane).

Nie ulega wątpliwości, że pojawia się też swego rodzaju presja – trenerowi zależy na treningu, natomiast rodzicom na tym, aby dziecko nie zachorowało. W ogóle to dobry moment, aby podkreślić, że czasem niepotrzebnie ulegamy stereotypom. Co więcej, świetnym przykładem jest to, że trening w deszczu może przełożyć się na chorobę. Fakty są bezwzględne – trening w deszczu nie prowadzi do choroby.

Czy to oznacza, że dziecko na pewno nie zachoruje?

Z drugiej strony deszcz może skutkować chorobą, ale nie oznacza to tego, że powodem jest przeprowadzenie treningu (nie licząc wspomnianych wcześniej skrajnych przypadków). Deszcz kojarzy się z przełomem jesieni i zimy. Jest to okres, który na pewno należy uznać za niebezpieczny. Pewne znaczenie może mieć też fakt, że jeszcze nie tak dawno miało się do czynienia z upałami.

Skupiając się na najważniejszym, musisz pamiętać o odpowiednim stroju. Zły strój i trudne warunki atmosferyczne to połączenie, które może przyczynić się do choroby. O szczegółach trudno mówić, na dobrą sprawę zawsze obowiązuje jedna zasada – ubiór adekwatny do panujących warunków. Warto też podkreślić, że z ubiorem jak najbardziej można przesadzić.

Skoro jesteśmy przy właściwym ubiorze, koniecznie trzeba też wspomnieć o tym, co się dzieje po treningu. Krótko mówiąc – obowiązkiem jest szybka zmiana ciuchów. Po zakończeniu treningu nie wolno przebywać w mokrych ciuchach. Jeśli do tego masz możliwość przebywania w ogrzewanym pomieszczeniu, jest to coś, z czego jak najbardziej warto skorzystać. Ponadto nie chodzi o długie przebywanie w takim pomieszczeniu, po prostu niewskazane jest szybkie wychodzenie na dwór.

Jeśli nie ma, gdzie się przebrać i ogrzać, duże znaczenie ma rola rodzica (czy też osoby opiekującej się dzieckiem). Jak nietrudno się domyślić, chodzi o możliwie szybki transport do domu. Naturalnie nie jest to jednak zachęta do szybkiej jazdy. Najlepszym przykładem jest choćby odpowiednio wczesny przyjazd.

Zajęcia na deszczu mogą okazać się prozdrowotne

Jeśli Twoje dziecko będzie postępować odpowiednio, zajęcia na deszczu mogą okazać się zaletą. Właściwe podejście to gwarancja tego, że Twój organizm z czasem zostanie zahartowany (co może skutkować budowaniem odporności na różnego rodzaju choroby).

Niejednokrotnie można usłyszeć o tym, że ważne jest świeże powietrze i to rzecz jasna prawda (choć w przypadku deszczu jakby się o tym zapomina). Fakty są takie, że pozytywny wpływ tyczy się też światła słonecznego i zmian temperatur. Warto jeszcze do tego dodać, że trening w deszczu ma wpływ na wytrwałość. Wytrwałość to cecha, która może okazać się przydatna w każdej chwili.