Coraz więcej osób stara się zmienić swój tryb życia z siedzącego na aktywny. Aby to zrobić, zaczynają regularnie spacerować i trenować. Oprócz aktywności fizycznej bardzo ważna jest także dieta. Zdrowe nawyki żywieniowe są podstawą, zarówno wtedy, kiedy chcemy schudnąć, jak i w sytuacji, gdy zależy nam na zmianie swoich przyzwyczajeń. Najważniejsze to nie bać się eksperymentować z jedzeniem, ponieważ w ten sposób mamy okazję przemycić więcej warzyw do swojej diety i przekonać się do różnych, wcześniej nieznanych nam smaków. Są jednak produkty, których jedzenie jest wskazane przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz takie, które poleca się spożywać po zakończeniu treningu.
Czy dieta ma znaczenie?
Każdy, kto pragnie żyć zdrowo, powinien zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Ważne jest jej odpowiednie dopasowanie, najlepiej przez profesjonalistę. W ten sposób unikniemy nie tylko przejadania się, ale też głodzenia organizmu. Wbrew pozorom nie zawsze mała ilość kalorii jest dobra dla naszego zdrowia, warto więc udać się do dietetyka, który dostosuje plan żywieniowy do naszego wieku, trybu życia i stanu zdrowia. Każdy, komu naprawdę zależy na odmianie swoich przyzwyczajeń, powinien trzymać się rozpisanej diety i połączyć ją z aktywnością fizyczną. Zanim jednak zaczniemy trening, warto przyrządzić sobie posiłek, który wspomoże nasze ciało w produkcji energii.
Co zjeść przed porannym treningiem?
Wiele osób zaczyna swój dzień od aktywności fizycznej. Zanim jednak rozpoczniemy trening, powinniśmy zjeść coś, co dostarczy nam wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Warto jednak zastanowić się, kiedy planujemy rozpocząć ćwiczenia. Jeśli trening zamierzamy zrobić za mniej niż dwie godziny, lepiej wybrać posiłek lekkostrawny, który nie obciąży organizmu. Może to być ulubiony koktajl owocowy lub omlet. Jeśli mamy więcej czasu, bez obaw możemy wybrać nieco bardziej konkretny posiłek, który dostarczy nam energii na większą część dnia, np. jajecznicę.
Smaczne i zdrowe posiłki przed popołudniowym treningiem
Tak samo, jak w przypadku ćwiczeń o poranku, jeśli mamy zamiar jeść kilkadziesiąt minut przed treningiem, postawmy na coś lekkostrawnego. Jeśli jednak czeka nas jeszcze kilka godzin przerwy, nie musimy o nic się martwić i możemy wybrać swój ulubiony posiłek obiadowy. Ważne, aby był bogaty w węglowodany. Świetną propozycją jest ryż z ulubionymi warzywami i piersią z kurczaka lub pieczony łosoś w tortilli. Dla miłośników kanapek świetnym rozwiązaniem jest coraz popularniejsze awokado, które w połączeniu z ulubionymi przyprawami stworzy przepyszną kompozycję.
Jaki posiłek potreningowy wybrać?
Mimo chęci nawet po treningu nie należy pozwalać sobie na niezdrowe przekąski, ponieważ mogą one zaprzepaścić wszystkie nasze wcześniejsze starania. W posiłku potreningowym powinny znaleźć się odpowiednie ilości białka i węglowodanów. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł się zregenerować. Doskonałym rozwiązaniem jest koktajl białkowy, który możemy przyrządzić w wielu smakach. W tym przypadku sprawdzą się także produkty pełnoziarniste, takie jak ryż, makarony czy tortille. Będą się one świetnie komponować z kurczakiem i świeżymi, sezonowymi warzywami, które wzbogacą naszą dietę. Jeśli nie mamy już możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku ze względu na późną porę, nie kładźmy się spać bez uzupełnienia zapasów białka w organizmie, a wybierzmy przekąskę, np. daktyle, banana lub jogurt.
Jak wyglądają najlepsze posiłki przed i potreningowe?
Oprócz wyboru posiłków, które trafiają w nasze gusta, musimy zwrócić uwagę na to, czy użyte do ich przygotowania składniki mogą pochwalić się dobrym składem. Dzięki temu będziemy każdego dnia zjadać potrawy najwyższej jakości, które z pewnością wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. Przed treningiem pamiętajmy, żeby dać jedzeniu czas na ułożenie się w żołądku. Najlepiej jest więc zjeść około 2 godziny przed tym, jak zamierzamy rozpocząć aktywność fizyczną. Po tym, jak skończymy ćwiczyć, posiłek powinniśmy spożyć w odstępie czasu do półtorej godziny. Najlepsze posiłki przed i potreningowe z pewnością dostarczą organizmowi wszystkiego, czego mu potrzeba, wspomogą produkcję energii lub regenerację, jednocześnie pozytywnie wpływając na samopoczucie i zdrowie człowieka.