Sport Zdrowie

Jak uniknąć kontuzji oraz urazów?

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy od lat, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną, niezwykle ważne jest to, aby unikać wszelkich kontuzji. Wraz z upływem czasu stajemy się coraz bardziej podatni na różnego rodzaju urazy, głównie ze względu na to, że z wiekiem mobilność ulega pogorszeniu. Ten aspekt ćwiczeń jest niezwykle ważny, ponieważ powrót do zdrowia po kontuzji często okazuje się bardzo trudny i czasochłonny. Jak skutecznie unikać kontuzji oraz urazów?

Skonsultuj się z lekarzem 

Przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej powinniśmy najpierw skonsultować się z naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Po zebraniu wywiadu, a także ogólnym badaniu lekarz powinien ustalić, czy możemy pozwolić sobie na aktywność fizyczną oraz jakich ćwiczeń lepiej unikać, jeśli cierpimy na jakiekolwiek schorzenia. Powinniśmy również wykonać podstawowe badania krwi, których wyniki utwierdzą nas w przekonaniu, że jesteśmy w pełni zdrowi i że ćwiczenia nam nie zaszkodzą. Badania krwi powinniśmy wykonywać regularnie.

Wybierz trening odpowiedni dla siebie 

Podczas planowania aktywności fizycznej warto pamiętać o tym, aby dobrać program ćwiczeń do naszych indywidualnych możliwości. Przygotowując plan treningowy, powinniśmy mieć na uwadze również to, aby uwzględnić w nim wszystkie nasze schorzenia, a także nawet najdrobniejsze problemy zdrowotne. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy trenera personalnego.

Dbaj o prawidłową technikę ćwiczeń 

Niezwykle ważna podczas trenowania jest prawidłowa technika ćwiczeń. Nie powinniśmy rozpoczynać żadnego treningu, a także dodawać żadnych nowych ćwiczeń, jeżeli nie wiemy jak poprawnie je wykonać. Jeśli mam problem z oceną tego, czy nasza technika jest prawidłowa, to dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie treningów na siłowni, gdzie nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń czuwają profesjonalni trenerzy.

Pamiętaj o rozgrzewce

Wiele osób podejmujących się treningu zapomina o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest rozgrzewka. Zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy odbyć aktywną, dynamiczną rozgrzewkę, a także ćwiczenia rozciągające, które pozwolą nam przygotować nasze ciało do treningu i sprawią, że ryzyko kontuzji będzie znacznie mniejsze. Unikając rozciągania, a także ćwiczeń rozgrzewających możemy sobie zaszkodzić i doprowadzić między innymi do zerwania mięśni.

Nawadniaj organizm

Podczas ćwiczeń szczególnie tych intensywnych pocimy się, a co za tym idzie, tracimy część znajdujących się w naszym organizmie płynów. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o uzupełnianiu ich, czyli o piciu wody pomiędzy ćwiczeniami. Każdy człowiek powinien wypijać określoną ilość wody w ciągu doby, dla osób aktywnych fizycznie ta ilość jest nieco większa.

Dbaj o zbilansowaną dietę 

Zdrowa zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla każdego człowieka, ma ona szczególne znaczenie również dla osób aktywnych fizycznie. Niezależnie od tego, jakie efekty ćwiczeń chcemy osiągnąć, powinniśmy dostosować naszą dietę do rodzaju wykonywanych przez nas aktywności fizycznych, a także naszych celów treningowych. Warto pamiętać o tym, że nasze posiłki powinny być zdrowe i pełne witamin, a także mieścić się w określonej kaloryce. 

Wiedz, kiedy powinieneś przestać 

Każda osoba aktywna fizycznie mająca wyznaczone cele, które zamierza osiągnąć, powinna pamiętać o tym, że czasem warto odpuścić. Jeśli podczas jakiegoś ćwiczenia poczujemy ból lub zawroty głowy, to jest to oznaka tego, że powinniśmy natychmiast przerwać. Również duszności powinny być dla nas alarmujące i spowodować natychmiastowe zakończenie treningu. Przy jakichkolwiek tego typu dolegliwościach powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza i dopiero po jego aprobacie powrócić do aktywności fizycznej.