Pozostałe dyscypliny Skoki narciarskie Sport amatorski Sporty zimowe

Jak zacząć jeździć na nartach jak mistrz olimpijski?

Jazda na nartach potrafi przynieść wiele radości, a także być może być cudownym połączeniem treningu fizycznego i radości płynącej ze zjazdy na stoku. Każdy chciałby szaleć na nartach jak mistrz olimpijski, jednak nie każdy ma tyle samozaparcia, aby uczęszczać na regularne treningi. W jaki jednak sposób szkolić swoje umiejętności, aby wykazać się wspaniałymi umiejętnościami wśród grupki znajomych lub innych użytkowników stoku?

Pamiętaj, że prędkość jest twoim przyjacielem. Pomyśl tylko o tym. Z jazdą na nartach jest trochę jak z jazdą na rowerze – jeżeli jedziesz zbyt wolno cieżko będzie Ci się nie wywrócić i zachować pełną kontrolę nad torem jazdy. Ciężko utrzymać równowagę podczas wolnej jazdy. Dokładnie tak samo jest w przypadku jazdy na nartach. Jeżeli jednak jesteś początkujący, to pewnie zastanawiasz się jak uzyskać satysfakcjonującą prędkość. Starasz się i starasz ale wciąż dreptasz w miejscu jak żółw. A gdy tylko spróbujesz pędzić do przodu, to się wywracasz Jaki jest więc przepis na sukces?

Przede wszystkim lub bardziej okrągłe i delikatne zakręty. Kształt Twoich skrętów ma ogromny wpływ na to jak bardzo panujesz nad torem jazdy oraz swoją równowagą. Staraj się zjeżdżać w dół ósemkami. Kiedy już poczujesz komfort wykonując takie ćwiczenia, możesz stopniowo przyspieszać zjeżdżając w dół stoku.

Dopiero wykonując doskonałe zaokrąglone zakręty w kształcie litery S będziesz mógł pomyśleć o przejściu do następnego kroku jakim jest carving.

Zakręty carvingowe

Zakręty carvingowe możemy podzielić na 3 części. Na początku następuje inicjacja skrętu, następnie przechodzi się do drugiej fazy zwanej sterowaniem. Trzecia faza to oczywiście zakończenie zakrętu. Kontrolując narty każdej z tych faz zakrętu należy skupiać się na innych ruchach o czym będziemy pisać jeszcze później. Dopiero wykonując zakręty z odpowiednią techniką, poczujesz się pewniej – z tą pewnością siebie będzie rosła oczywiście także prędkość.

Inicjacja zakrętu

Na początku zakrętu musisz starać się ścisnąć kolana oraz kostki, tak, aby poruszać się na krawędzi nart. Zrobisz to kierując w Twoje kolana w dół stoku i trzymając ciężar oraz tocząc się na dużym palcu zewnętrznej stopy. Budowa nart carvingowych znacznie ułatwia taki skręt. Pamiętaj, żeby najszybciej przeniść cięzar na krawędź nart.

Drugi etap

Czym szybciej złapiesz kontrolę i pozwolisz wykonywać nartom swoją pracę. Następnie przenieś swój ciężar do przodu lekko z tytuł. Teraz nadszedł etap, aby trzymać środek ciężkości z przodu ciała masz to robić przez cały czas trwania jednego obrotu, aż nastąpi kolejny zakręt. Poruszając się w ten sposób zyskasz pełną kontrolę i będziesz mógł kierować się tam, gdzie tylko chcesz. Jeśli zaczniesz przenosić swój ciężar do tyłu, to prowadzenie nart będzie o wiele trudniejsze. Grozi to utratą kontroli toru jazdy. a jadąc bezwładnie w przód możesz nawet na kogoś wjechać, lub wypaść poza stok.

Aby utrzymać środek ciężkości z przodu musisz mieć lekko ugięte kostki, kolana, a także biodra lekko odchylone do tyłu. Wtedy możesz dopiero trzymać równowagę nad stopami. Powinieneś czuć więcej wagi na stopach. Pamiętaj aby zawsze kierować pięty w dół – przednia część goleni musi stykać się z przednią częścią mankietu buta.

Staraj się utrzymać górne część ciała nieruchomo

Jeżeli pragniesz zachować kontrolę, to musisz utrzymywać ciało stabilnie, tak, jak to tylko możliwe. To nogi powinny wykonywać skręcanie i przewracanie, gdy górna część tułowia jest nieruchoma. Wzrok utrzymuj w kierunku jazdy. Wtedy będziesz miał nieustanne poczucie, jak to Twoje nogi się obracają. Biodra czy ramiona mogą kusić Cię o obrót ciała poza linie nóg, ale uwierz mi – carving będzie znacznie prostszy, jeśli tego nie zrobisz.

Patrz się w dół stoku, w kierunku jazdy, kiedy nogi będą cię prowadzić

Pędząc w dół stoku kieruj swój ciężar do przodu i na zewnątrz nart. Pomoże Ci to zachować kontrolę a także swobodę podczas jeżdżeniu na nartach. Jest oczywiście jeszcze wiele do zrobienia i wiele rzeczy do ćwiczenia ale trzymając się tej techniki jazda na nartach, z czasem sama jazda stanie się naturalna. Jazda na stoku potrafi przynieść ogromną dawkę radości, a także być miłym połączeniem treningu fizycznego oraz relaksu i poczucia samospełnienia. Przed rozpoczęciem Twojej przygody z nartami, pamiętaj, że każdy od razu chciałby jeździć jak mistrz. Jednak to samozaparcie i ciągły trening nad techniką pozwala osiągnąć satysfakcjonujący poziom. Pamiętaj, że prędkość i odpowiednia technika są Twoimi przyjaciółmi.