Pozostałe Pozostałe dyscypliny

Trening boksu dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Sztuki walki cieszą się dużą popularnością, a na treningi boksu uczęszczają nie tylko te osoby, które chciałyby profesjonalnie zajmować się tą dziedziną sportu ale również osoby, które chcą zadbać o swoją kondycję, wzmocnić siłę mięśniową i ukształtować sylwetkę. Trening boksu można przeprowadzić nie tylko w profesjonalnym klubie pod nadzorem specjalisty, ale również w domu, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem. Jak zacząć trenować boks i jak powinien wyglądać trening boksu dla początkujących? Podpowiadamy.

Na czym polegają treningi bokserskie?

Boks to jedna z najstarszych dziedzin sportu. Jest to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą przy użyciu pięści. Walki takie odbywają się na ringu. Jeżeli chcemy zacząć profesjonalnie trenować boks, powinniśmy wiedzieć, że walka trwa maksymalnie 12 rund w przypadku spotkań sportowych, a 4 rundy przy spotkaniach amatorskich. Każda z nich trwa około 2-3 minut a pomiędzy rundami możemy liczyć na 60 sekund przerwy. Co więcej, walka może skończyć się przed czasem w przypadku kontuzji, dłużej przewagi jednego z przeciwników lub przez nokaut.

Arbiter, który czuwa nad przebiegiem takiej walki, w pewnych sytuacjach może zakończyć ją przed czasem. Jeżeli jednak walka trwa do końca, wówczas zwycięża ta osoba, która otrzyma najwięcej punktów od sędziów. Chcąc rozpocząć treningi bokserskie, powinniśmy wiedzieć również o tym, że w przypadku tej dziedziny sportu zabronione są uderzenia w głowę, a także łokciami i kolanami. Więcej na temat boksu, a także aktualnych sparingów znajdziemy na: https://blog.etoto.pl/.

Jak zacząć trenować boks?

Boks to dyscyplina sportu, którą mogą trenować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także dzieci oraz dorośli. Nie musimy zajmować się tą dyscypliną zawodowo. Wiele osób decyduje się na to, by traktować boks jako formę rozrywki, a jednocześnie trening, który pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Zacząć trenować boks możemy zarówno w zaciszu własnego domu, jak i na siłowni, a także w profesjonalnym klubie. Zanim zapiszemy się na takie zajęcia, powinniśmy jednak zmienić swój trening na kilka tygodni. Aby przygotować się do ćwiczeń bokserskich, warto codziennie zacząć skakać na skakance, a także biegać przez przynajmniej 30 minut. Dobrze jest zacząć również wykonywać przynajmniej trzy serie po 20-30 pompek, a także zadbać o trening brzucha i ćwiczenia z ciężarami. Kiedy zbudujemy odpowiednią formę, możemy zacząć naszą przygodę z boksem. Jeżeli jednak nie chcemy przygotowywać się do treningów bokserskich, wówczas możemy od razu rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną.

Trening bokserski w domu czy z instruktorem?

Najlepszym sposobem na naukę boksu jest uczestnictwo w zajęciach z profesjonalnym instruktorem, który nauczy nas, jak poprawnie wykonywać ruchy, postawy bokserskiej, wyprowadzania ciosów i innych ważnych rzeczy. Dodatkowo na grupowych zajęciach będziemy mogli mieć kontakt z przeciwnikiem i mieli możliwość sparingu. W domu jednak również możemy trenować boks, jeżeli zaopatrzymy się w worek i rękawice. W takim przypadku jednak powinniśmy boks traktować jako formę aktywności treningowej, która pozytywnie wpłynie na naszą kondycję. Jeżeli chcielibyśmy uprawiać boks profesjonalnie, wówczas będziemy potrzebowali trenera.