siłownia Sport amatorski

Czym są i jak działają suplementy dla sportowców?

Osoby aktywne fizycznie mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż ktoś, kto prowadzi siedzący tryb życia. Podczas regularnych treningów wzrasta zapotrzebowanie między innymi na składniki będące budulcami tkanki mięśniowej. Jak dostarczać je do organizmu? Niezbędna będzie odpowiednio zaplanowana dieta i suplementy dla sportowców, czyli odżywcza mieszanka przeznaczona dla aktywnych.

Czym są suplementy dla sportowców?

Suplementy dla sportowców to preparaty, które dostarczają do organizmu niezbędne składniki przy wymagającym i regularnym treningu. To skoncentrowane źródło wielu składników odżywczych, witamin i minerałów wspierających odporność organizmu i jego wydolność. Suplementy dla sportowców zwykle dzieli się na dwie grupy: preparaty, które mają przyspieszyć spalanie tłuszczu oraz te, których zadaniem jest wsparcie w przyroście masy mięśniowej.

Suplementy i odżywki przeznaczone dla sportowców mogą pozytywnie wpływać na ich zdrowie i kondycję, jeśli tylko są stosowane w zalecanych dawkach. Co ważne, nie wszystkie pozytywnie wpływające na organizm substancje mogą być przyjmowane w dowolnych ilościach – niektóre z nich w nadmiarze wykazują szkodliwe działanie, dalece odbiegające od zamierzonego.

Przykładem popularnego suplementu stosowanego przez sportowców mogą być odżywki białkowe. Podczas treningu wzrasta zapotrzebowanie na białko w organizmie, które jest jednym z podstawowych jego budulców. Białko można uzupełniać przez właściwie dobraną dietę lub w formie łatwoprzyswajalnych suplementów.

Jakie substancje można znaleźć w odżywkach dla sportowców?

W suplementach dla sportowców znaleźć można różne mieszanki witamin i minerałów dobierane pod kątem wsparcia kondycji organizmu. Za tego rodzaju suplement uznać można już multiwitaminowe tabletki. Specjalistyczne odżywki dla sportowców mają w swoim składzie więcej substancji takich jak między innymi:

  • Kreatyna to składnik, który pozytywnie wpływa na wytrzymałość mięśni i całego ciała, lekko pobudza i dodaje energii. Co więcej, kreatyna sprawia, że mięśnie zmęczone po wymagającym treningu szybciej się regenerują.
  • Glutamina to aminokwas, który stanowi aż 60% ludzkiej tkanki mięśniowej, a więc jest jednym z jej podstawowych budulców. Stosowana w suplementach i odżywkach wspomaga procesy anaboliczne i regenerację uszkodzonych tkanek.
  • Kofeina to popularny składnik obecny w kawie i sportowych suplementach, ponieważ nie tylko dodaje ona energii i pobudza, ale także przyspiesza spalanie tłuszczu. Co ważne, należy uważać na ilość przyjmowanej kofeiny, ponieważ w nadmiarze może ona obciążać mięsień sercowy.