Bieganie – pierwsze kroki
Moda na bieganie outdoorowe nie przemija, wręcz przeciwnie ten rodzaj aktywności zyskuje coraz większą liczbę entuzjastów. Być może dlatego, że to najprostszy i najłatwiej dostępny sposób na aktywne spędzanie czasu, zwłaszcza gdy do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do siedzącego trybu życia. Zatem, od czego zacząć naszą przygodę z bieganiem, tak aby nie poddać się już na samym początku? Jest kilka sprawdzonych rad dla początkujących biegaczy.
Cel i systematyczność
Przede wszystkim powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcemy biegać? Powodów może być sporo: chęć utraty wagi, poprawa kondycji, spełnienie swoich marzeń o przebiegnięciu maratonu, czy wszystkim znana dewiza, że „sport to zdrowie”. W zależności od przyczyny, należy przygotować odpowiedni plan biegania, dzięki któremu zbudujemy systematyczność i osiągniemy swój cel.
Nie ścigaj się sam ze sobą
Po drugie, na samym początku należy trochę przyhamować swój zapał. Gdy już zbierzemy się z kanapy i postanowimy, że to jest ten dzień, w którym przebiegniemy swój życiowy „maraton”, to lepiej odpuśćmy. Tym sposobem możemy przeciążyć organizm i skutecznie zniechęcić już na starcie. Najważniejsza jest dobra rozgrzewka, a po niej stonowany bieg na dystansie dopasowanym do naszych aktualnych możliwości. Należy biegać powoli, przy tym pamiętać o oddechu i wspomagać się pracą rękami. W pewności co do utrzymania odpowiedniego tempa pomocne są sportowe zegarki, które mierzą tempo, albo biegowe aplikacje typu Endomondo. Tempo biegania powinno być przede wszystkim komfortowe dla nas samych, tylko wtedy przyniesie odpowiednie rezultaty i dostarczy przyjemności.
Marszobieg – krok do przodu
Spokojny trucht wykonywany na zmianę z marszem to najlepszy trening dla początkujących. W zależności od kondycji, którą posiadasz ustaw sobie czas, w którym wykonasz trucht, np. 2/3 minuty i czas na przemarsz dystansu, np. minuta lub dwie. Trenerzy zalecają 20 minut treningu (truchtu i marszu łącznie) na samym początku. Z każdym kolejnym treningiem możesz stopniowo zwiększać tempo marszobiegu, by po jakimś czasie wydłużyć go do upragnionych 10 km. W bieganiu, jak i w każdym innym sporcie, ważne są dni wolne, w którym nasz organizm i mięśnie się regenerują, np. przerwa powinna wystąpić po 3 dniu treningu.
Jedzenie i picie – przed i po
Rzeczą ważną, o której początkujący biegacz może zapomnieć, jest odpowiednie nawadnianie organizmu i spożywanie posiłków, zarówno przed treningiem, jak i po. Ogólnie przyjęto, że ostatni posiłek należy spożyć około 2 godzin przed bieganiem. Oczywiście zależy to rodzaju posiłku, np. lekkostrawne śniadanie nie wymaga tak długiego okresu trawienia, wiec możemy pójść biegać już po godzinie, ale ciężko strawne posiłki, typu mięsny obiad, potrzebują zdecydowanie więcej czasu. Ważne jest również to, co i w jakim czasie spożywamy po treningu. Zalecane jest zjedzenie regenerującej przekąski w przeciągu 30-60 minut. Z kolei wodę należy pić w ciągu całego dnia – 2l dziennie. Przed treningiem lepiej nie wypijać jej zbyt dużo, żeby uniknąć wypchanego wodą żołądka.
Bieganie to czysta przyjemność, o której wie każdy wprawiony biegacz. Dobre przygotowanie organizmu pomoże nam uzyskać lepsze rezultaty i nie przeciąży go. Kolejną sprawą, która również ułatwia i poprawia komfort biegania jest dobrze skompletowana odzież outdoorowa.