Bieganie Sport amatorski

Bieganie – pierwszy strój i buty

Bieganie – pierwszy strój i buty

Gdy decyzja o rozpoczęciu biegania jest już za nami, pora odpowiednio się do niego przygotować pod kątem ubioru i butów. Najważniejsze są buty i tutaj warto zainwestować, reszta zależy oczywiście od pory roku, ale jest raczej dodatkiem.

Jak dobrać buty?

Przede wszystkim buty muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze powinny być o rozmiar większe od butów, w których chodzimy na co dzień. Po drugie należy dobrać rodzaj butów do naszej stopy. Istnieją trzy rodzaje stóp: neutralna, pronująca i supinująca. Skąd wiedzieć, który rodzaj stopy my posiadamy? Wystarczy wykonać bardzo prosty test, który polega na przyłożeniu mokrej stopy na kartkę papieru i odciśnięciu na niej śladu. Pierwszy rodzaj stopy, czyli neutralna, zostawia ślad w formie łuku – odbijają się palce, przednia część stopy, wąska, zewnętrzna krawędź i pięta. Stopa supinująca zostawia głównie ślad przedniej części stopy i pięty. Natomiast stopa pronująca jest przechylona do środka, nie zobaczymy więc na kartce łuku, a raczej duży ślad. Wiedząc już, jaki rodzaj stopy posiadamy, należy udać się do sklepu sportowego i znaleźć buty idealnie dopasowane.

Oprócz dobrania butów pod kątem stopy (rozmiar, rodzaj) trzeba pamiętać o jeszcze dwóch innych czynnikach, które podnoszą komfort biegania. Buty muszą bardzo dobrze amortyzować stopę. W przeciwnym przypadku stopa będzie narażona na silne wstrząsy, co z kolei nadwyręża stawy, a w konsekwencji przynosi ból. Ponadto dobre buty sportowe posiadają elastyczną cholewkę, która stabilizuje stopę. Tańsze modele niestety szybciej się rozciągają, co stwarza ryzyko kontuzji.

Co warto wiedzieć przed zakupem koszulki i spodenek do biegania?

O ile w buty warto zainwestować, to dobór stroju do biegania nie powinien być już tak bardzo skomplikowany. Zwłaszcza na samym początku nie potrzebujemy wysoce wyspecjalizowanej odzieży, więc warto poszukać w sklepach internetowych, gdzie ceny są o wiele niższe. Jeśli decydujemy się na bieganie w koszulce z krótkim rękawem, to lepiej unikać tych bawełnianych, które chłoną pot. Dobrym wyborem są obcisłe, termoaktywne koszulki, które zapewnią dobry proces wymiany cieplnej. Z kolei w chłodniejsze dni przyda się bluza – luźniejsza, ale także wykonana z syntetycznego materiału. Dolna odzież do biegania to wybór między spodenkami, legginsami i dresami. Z reguły im odzież tego typu bardziej przylega to ciała, tym lepiej, ponieważ nie krępuje ruchów. Dlatego dobrym pomysłem są legginsy, które sprawdzą się, zarówno latem, wiosną, jak i jesienią. Kobiety muszą także pamiętać o sportowym biustonoszu, który utrzyma biust, dzięki czemu nie utraci on swojej jędrności. Nie zapominajmy również o skarpetkach.

Akcesoria

Przydatne podczas biegania są również różnego rodzaju akcesoria, jak np. opaska na ramię, w której jest miejsce na telefon, albo specjalna opaska do pomiaru pulsu, tempa, czasu i przebiegniętego dystansu.

Wraz z rozwojem planu biegowego i nowej pasji wyposażenie biegacza może ewoluować. Wówczas czeka na nas cały asortyment strojów, butów i akcesoriów w sklepach internetowych.