Tenis

Świątek bez wygranej na trawie – jak to możliwe?

Iga Świątek przebojem wdarła się do światowej czołówki – gra tenisistki z Raszyna zachwyca polskich i zagranicznych kibiców. Z drugiej strony Świątek ma pewien problem, o którym wiele osób może nie wiedzieć.

Gra na kortach trawiastych

Polska tenisistka nie radzi sobie na kortach trawiastych. Fakt ten może wywoływać niemałe zdziwienie, gdyż mowa o zwyciężczyni juniorskiego Wimbledonu (2018 rok). Pamiętajmy jednak o tym, że juniorskie i seniorskie rozgrywki to coś, co nie musi się ze sobą łączyć. Zresztą wystarczy spojrzeć na osoby, które nie tak dawno rywalizowały w juniorach.

Zaskakująca statystyka

Zostawmy już juniorskie rozgrywki i skupmy się na zawodach seniorskich – jeśli weźmiemy pod uwagę korty trawiaste, Świątek nie wygrała meczu na poziomie WTA Tour. Szokująca informacja, prawda?

Iga Świątek pewnie ma swoje problemy, ale przytoczona informacja to efekt niekorzystnego zbiegu okoliczności. Przede wszystkim należy cofnąć się do 2019 roku – był to debiutancki rok Igi Świątek w seniorskich rozgrywkach i co najistotniejsze, od tamtej pory Polka zanotowała gigantyczny postęp. O poprzednim roku nie ma co mówić, gdyż zawody na kortach trawiastych zostały odwołane – pandemia spowodowała lockdown zawodowego sportu. Wiadomy wirus dalej jest, ale lockdownu nie ma i raczej nie będzie.

Dzisiaj pierwsze zwycięstwo?

Wypada również podkreślić, że przerwanie niekorzystnej passy może mieć miejsce już dzisiaj. Najlepsza polska tenisistka zaczyna turniej WTA 500 w Eastbourne – rywalką jest Heather Watson. Iga jest zdecydowaną faworytkę tego starcia.

Turniej w Eastbourne to ostatni etap przygotowań do Wimbledonu.