Piłka nożna

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej a mecz o trzecie miejsce

Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej – za nami połowa meczów 1/8 finału, ale nie o tym będzie ten tekst. Skupimy się na meczu o trzecie miejsce, czyli na czymś, czego nie ma.

Szansa czy przykry obowiązek?

Mecz o trzecie miejsce to coś, co może kojarzyć się z rozgoryczeniem – grają drużyny, które były blisko dotarcia do finału. Niemniej jednak trzeba przyznać, że mecz o trzecie miejsce to szansa na wielkie emocje. Ktoś może powiedzieć, że przez taki mecz jeden z półfinalistów znajdzie się poza podium i to oczywiście prawda, ale czy nie w tym rzecz? Sport to sukcesy i porażki.

Mecz o trzecie miejsce na mistrzostwach Europy to coś, o czym można zapomnieć – ostatnie spotkanie o brązowy medal odbyło się w 1980 roku. W ogóle warto zadać sobie pytanie, dlaczego nie ma meczów o brązowy medal?

Podjęto decyzję

Na dobrą sprawę jest to temat, do którego trudno jakoś sensownie nawiązać – po prostu stwierdzono, że mecz o brązowy medal nie będzie się odbywać. Warto również podkreślić, że takie podejście przekłada się na to, iż najniższy stopień podium zajmują dwie drużyny. Nie wszystkim musi się to podobać, ale podjęto taką decyzję i na tym koniec. Z jednej strony jest to rezygnacja z dodatkowych emocji, a z drugiej półfinaliści są na podium. Brak meczów o trzecie miejsce to coś, co może mieć swoich zwolenników i przeciwników. Można też powiedzieć, że obie strony mają swoje racje.

Czy możemy spodziewać się zmiany?

Warto jeszcze odnieść się do przyszłości – czy możemy doczekać się organizowania meczu o trzecie miejsce? Nie sposób mówić o konkretach, ale zawsze można pokusić się o przypuszczenia.

Weźmy sobie za przykład Euro 2016 – czy ktoś spodziewał się tego, że na mistrzostwach Europy będziemy mieli 24 miejsca? Skoro można było powiększyć liczbę uczestników, to chyba można też organizować mecz o trzecie miejsce. Ostatnie powiększenie grona uczestników to znaczne zwiększenie liczby spotkań, a rywalizacja o brązowy medal to tylko jedno starcie.