Igrzyska Olimpijskie Lekkoatletyka Pozostałe dyscypliny

San Marino wyprzedza Polskę w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich

Igrzyska olimpijskie trwają w najlepsze, a polska reprezentacja w dalszym ciągu ma tylko srebrny medal zdobyty przez wioślarki. Kiedy patrzy się na klasyfikację medalową, jesteśmy choćby za San Marino. Oczywiście niemal na 100% jest to stan tymczasowy, ale czy nie nadszedł przypadkiem czas na pewne refleksje?

Skojarzenie ze sportem

Mamy niecałe 38 mln mieszkańców, także nie jesteśmy małym krajem. Zresztą warto spojrzeć na innych – Szwajcarzy mają ok. 8,5 mln mieszkańców i 8 medali. Liczba mieszkańców Austrii jest niewiele wyższa, a Austriacy mają 4 krążki. Przykładów można wymienić więcej i trudno nie zadać sobie pytania, w czym tkwią problemy? Rzecz jasna liczba mieszkańców to nie wszystko, ale skoro znacznie mniejsze kraje potrafią odnosić sukcesy, to dlaczego my mamy z tym spory kłopot? Lepiej mieć niecałe 38 mln mieszkańców niż np. niecałe 9 – większa szansa, że uda się znaleźć nowych medalistów. Naturalnie do końca jeszcze daleko, ale to nie ma większego znaczenia – powinniśmy walczyć z innymi.

Gdy nie wiemy, w czym rzecz, warto cofnąć się do samego początku – co możemy powiedzieć na temat warunków do uprawiania poszczególnych dyscyplin? Czy na pewno pod tym kątem wszystko jest dobrze? Nie można też zapomnieć o zwolnieniach z wychowania fizycznegouprawianie sportu dla wielu kojarzy się źle i z czegoś to musi wynikać. Trudno mówić o detalach, ale jest to coś, co należy zwalczyć. To nie przypadek, że podczas igrzysk olimpijskich specjalnie nie błyszczymy (jako Polska).

Spójrzmy na wioślarstwo i rzut młotem

Warto również podkreślić, że mimo wszystko możemy mówić o dyscyplinach, w których Polacy od lat się pokazują. Świetnym przykładem jest choćby wioślarstwoprzynajmniej jeden medal IO w wioślarstwie to tendencja, która utrzymuje się od 2000 roku. Weźmy też pod uwagę rzut młotem – regularności może nie ma, ale jest to dyscyplina, w której od dawna się liczymy. Dobrze też spojrzeć na czas – czy nie jest tak, że u nas oczekuje się szybkich efektów? Oczekiwanie na sukcesy nigdy nie jest łatwe, ale mowa o czymś, co poprzedza medale – kluczowe znaczenie mają wcześniejsze sytuacje.

Krótko mówiąc, nadeszła pora na zmiany – w niektórych dyscyplinach ogromnie dużo tracimy i ta strata będzie się tylko powiększać. Z drugiej strony raczej nie należy spodziewać się jakichś radykalnych rozwiązań.