Okazuje się, że na grzbiet konia zakłada się nie tylko siodło. Konieczny jest także czaprak, a więc nieduże pokrycie z tkaniny wkładane pod siodło. Jego zadaniem jest ochrona grzbietu oraz kłębu konia. Dodatkowo czaprak pochłania koński pot i wygładza ewentualnie nierówności siodła. Jego wybór wcale nie jest zadaniem prostym.
Okazuje się, że na grzbiet konia zakłada się nie tylko siodło. Konieczny jest także czaprak, a więc nieduże pokrycie z tkaniny wkładane pod siodło. Jego zadaniem jest ochrona grzbietu oraz kłębu konia. Dodatkowo czaprak pochłania koński pot i wygładza ewentualnie nierówności siodła. Jego wybór wcale nie jest zadaniem prostym.
Generalnie czapraki dobiera się odpowiednio do rodzaju siodła. Wyróżnia się tutaj czapraki wszechstronne (o profilu ujeżdżeniowym SD lub skokowym VSS) oznaczane jako VS i czapraki ujeżdżeniowe DL/DR. Warto też wspomnieć o czaprakach skokowych SR. Do tego dochodzi też czaprak pod siodła westernowe. Czapraki wszechstronne oraz skokowe są raczej białe. Produkuje się je z tkaniny polarowej bądź syntetycznej. Są idealne do jazdy konnej w półsiadzie. Jednak dla osób początkujących najlepszym wyborem są czapraki ujeżdżeniowe – bawełniane, pikowane, na ogół kwadratowe. Cechują się one doskonałą amortyzacją pomiędzy siodłem i grzbietem konia. Oprócz tego skutecznie chronią zwierzę przed otarciami. Ponadto czapraki westernowe są najczęściej wykonywane z tkaniny syntetycznej, rzadziej z filcu czy wełny.
Czapraki mogą być grube. Takie modele doskonale sprawdzają się zimą czy w przypadku ocierającego się siodła. Z kolei na lato przeznaczone są czapraki lekkie, które skutecznie zapobiegają powstawaniu odparzeń. Dobrym rozwiązaniem jest niekiedy potnik wykonany z materiału szybko schnącego i chłonącego wilgoć. Do tego wyróżnia się czapraki z wypełnieniem wełnianym czy piankowym. Można też wspomnieć o czaprakach pełnych, wyciętych i w postaci pady. Czapraki pełne wyglądają jak prostokąt. W całości zakrywają bok konia. Te z wycięciem mają formę siodła i pozostawiają bok zwierzęcia odkryty. Z kolei tzw. pady mają kształt prostokątny i również zakrywają bok konia. Dzisiaj w sklepach spotkać można również czapraki rajdowe z sakwami, nadrukami, kieszeniami na telefon itd.
Kluczowe znaczenie przy wyborze czapraka ma oczywiście rozmiar. Są to przede wszystkim czapraki Pony, Cob i Full. W przypadku kucyków stosuje się czapraki w rozmiarze Pony. Dla koni średnich przeznaczone są czapraki Cob, a dla dużych Full. Kolejną istotną kwestią jest materiał, z którego czaprak jest wykonany. Musi być on oddychający i skutecznie odprowadzający wilgoć. Wydaje się, że najlepszym wyborem jest bawełna. Wprawdzie dobrze wchłania pot, ale jednocześnie jest to tkanina podatna na zabrudzenia. Wykonany z niej czaprak trzeba często prać. Dlatego lepiej postawić na wełnę. Sprawdzają się też modele z podszyciem z pianki lub siateczki.
Warto też zwrócić uwagę na grubość czapraka pod siodło. Musi być ona dobrana odpowiednio do pory roku i aktualnych warunków pogodowych. W praktyce koniowi najlepszy komfort zapewni model cienki i oddychający. Czapraki grube ponadto zmieniają równowagę siodła i nie są wcale zbyt wygodne. Na pewno bardzo istotna jest jakość wykonania czapraka. Należy stawiać na produkty renomowanych firm, które użytkować będzie można przez długi czas. Kolor to natomiast kwestia drugorzędna.
Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem wsiodle24.pl