Sporty zimowe

Początek sezonu narciarskiego – dokąd się wybrać i jak się przygotować?

Pierwszy śnieg w sezonie to ogromny powód do radości dla miłośników narciarstwa. Otwarcie sezonu następuje z reguły na początku grudnia, ale czasami wcześniej. To czas, w którym zaczynają zapełniać się ośrodki narciarskie, a na stokach ćwiczą narciarze z całego kraju. Z uwagi na popularność białego szaleństwa wyjazd do wybranego ośrodka warto zaplanować z wyprzedzeniem.

Przygotowania do pobytu w ośrodku narciarskim

Wyjazd do ośrodków narciarskich dobrze jests planować jak najwcześniej, np. już pod koniec września 2022. W Polsce można wypocząć np. w Białce Tatrzańskiej lub Zieleńcu. Plany powinny uwzględnić zakwaterowanie i odpowiednie wyposażenie. Wyjeżdżając samemu lub z dziećmi trzeba skompletować sprzęt i stroje. Niezbędne są np. rękawiczki narciarskie dziecięce dobrze chroniące dłonie przed zimnem. Warunki na stoku bywają różne, ale trzeba być przygotowanym na opady śniegu czy silny wiatr.

Można korzystać ze stoków i wyciągów nie tylko w Polsce, co niejednokrotnie powoduje większe trudności w przewidzeniu pogody. Trzeba sprawdzić chociaż ogólne prognozy, w zależności od tego, w jakim okresie planuje się wyjazd. Niektóre wyciągi są zamknięte podczas silnego wiatru lub śnieżycy, inne czynne są cały czas. W miejscowościach kojarzonych z narciarstwem w całej Europie ośrodki wypoczynkowe są pełne turystów i sportowców już pod koniec listopada 2022. Mrozów najprawdopodobniej jeszcze nie ma, ale mogą pojawić się opady śniegu oraz wichury.

Narciarstwo lub snowboard – jak się ubrać?

Lekki, a zarazem ciepły strój to podstawa udanego wypoczynku. Ważne jest też obuwie. Niektóre nowoczesne modele nie tylko zabezpieczają stopy, ale też pozwalają na lepsze osiągi sportowe, np. buty skitourowe. Wielu narciarzy wybiera buty w wyższej cenie wiedząc, że są dostosowane do jazdy po stoku. Niektóre pasują do konkretnych nart. Oczywiście można też nabyć całe zestawy – skitourowe narty, obuwie, kurtka i akcesoria. Cena wspomnianych elementów kupionych razem jest korzystniejsza niż nabywanie ich osobno.

Uprawiając snowboard trzeba tak samo dopasować odzież do potrzeb i specyfiki tego sportu. Okres pierwszych tygodni października 2022 lub listopada nie jest przeważnie śnieżny w różnych miejscowościach Polski, ale wyjeżdżając np. do Austrii można liczyć na pięknie ubielone stoki. Wtedy właśnie następuje otwarcie licznych popularnych turystycznych kurortów. Dalsze miesiące sezonu to już prawdziwe śniegowe szaleństwo, trasy pokrywają się bielą i można jeździć na desce lub nartach amatorsko i profesjonalnie.