Piłka Ręczna

Piłka ręczna sportem wyłącznie dla kobiet?

Piłka ręczna to sport, który możemy określić jako dość popularny w naszym kraju. Oczywiście to nie jest jednak to samo, co działo się kilka lat temu – obecnie nie możemy mówić o sporych sukcesach mężczyzn.

Tylko dla kobiet

Obecnie nie zaliczamy się do europejskiej czołówki, ale kto wie, może w przyszłości ulegnie to zmianie? Warto jednak podkreślić, że sukcesów polskich zawodników mogło nie być i przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać przy początkach dyscypliny. Koncentrujemy się na tym, co jest tu i teraz – to jak najbardziej zrozumiałe, ale historia potrafi skrywać ciekawe zdarzenia. Zdarzenia, które z perspektywy czasu mogą brzmieć szokująco.

Gdyby kogoś interesowały źródła piłki ręcznej, trzeba wrócić do 600 r. p.n.e.daleko, prawda? Niemniej skupmy się już na tym, co miało miejsce w 1917 rokubył to rok, kiedy pojawił się zbiór zasad współczesnej gry. Za publikację tą odpowiadał Max Heiser. Dodatkowo mogliśmy usłyszeć, że piłka ręczna to gra dla kobiet. Jego podejście miało związek z pojawieniem się piłki nożnej – uważał on, że mowa o dyscyplinie, która jest bardziej przyjazna kobietom. Jak jednak czas pokazał, nie brakuje kobiet grających w piłkę nożną i takich, które grają w piłkę ręczną. Wpływ na bieg wydarzeń mogła mieć też dopuszczalna liczba graczy – do pewnego momentu mogliśmy mówić o dwóch wersjach rozgrywek.

Jak się można domyślić, jedna z wersji to piłka ręczna siedmioosobowa. Krótko mówiąc, siedem osób w drużynie to coś, co doskonale znamy. Wersja numer dwa to piłka ręczna jedenastoosobowa. Można przypuszczać, że dla wielu ludzi coś takiego jest teraz abstrakcją.