Pozostałe

Odżywki białkowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Odżywki białkowe to nieodłączny element diety osób uprawiających sporty siłowe. Głównym zadaniem tego typu produktów jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka do organizmu. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu produktów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych naszej diety, a jednocześnie podstawowy budulec mięśniowy. Jego głównym zadaniem jest regeneracja i odbudowa organizmu. To właśnie dlatego odżywki, które wzbogacają organizm w białko, są tak często stosowane przez sportowców. Aby zregenerować przemęczone i przeciążone mięśnie, trzeba bowiem dostarczyć organizmowi odpowiednio przyswajalnego białka. Wysokiej jakości odżywki białkowe nie tylko sprawiają, że proces regeneracji mięśni przebiega szybciej, ale także poprawiają skuteczność wykonywanych treningów. Warto mieć jednak na uwadze, że tego typu produkty nie są przeznaczone wyłącznie dla sportowców. Mogą je spożywać również osoby, które mają niedobory białka w diecie i nie jedzą mięsa czy serów. Po odżywki białkowe warto sięgnąć także w sytuacji, gdy mamy problemy z trawieniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Tego typu produkty są więc przeznaczone dla każdego, kto potrzebuje uzupełnić swoje codzienne odżywianie.

Rodzaje białek w odżywkach białkowych

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju odżywki białkowe. Głównym składnikiem tego typu produktów najczęściej jest serwatka, która charakteryzuje się szybką wchłanialnością. Sprawia to, że odżywki z jej zawartością mogą być spożywane zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Do wyboru mamy odżywki zawierające:

  • Koncentrat białka serwatki (WPC) – charakteryzuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Tego typu odżywki są uzyskiwane z wykorzystaniem procesu mikrofiltracji, który oddziela białko od laktozy i tłuszczy. Koncentrat białka serwatkowego zawiera około 80% czystego białka.
  • Izolat białka serwatki (WPI) – uzyskiwany na drodze ultrafiltracji. Jest droższy niż WPC i zawiera znacznie więcej czystego białka– nawet do 90%. Izolat białka serwatkowego charakteryzuje się też niższą zawartością laktozy i małą ilością tłuszczu.
  • Hydrolizat białka serwatki (WPH) – to najdroższa opcja, która jednocześnie ma najlepszą wchłanialność. WPH cechuje się wysoką zawartością białka i jest otrzymywany na drodze hydrolizy WPI lub WPC. To świetny wybór dla osób, które poszukują odżywek do spożywania w trakcie lub po zakończeniu treningu.

Obok odżywek z białkiem serwatkowym bardzo popularne są odżywki zawierające białko kazeinowe. Działanie kazeiny polega na stopniowym uwalnianiu aminokwasów do krwioobiegu, dlatego odżywki z jej zawartością najlepiej spożywać przed snem.

Jak wybrać odżywkę białkową?

Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z suplementami białkowymi, często zastanawiają się, jaka odżywka białkowa będzie dla nich najlepszym wyborem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać idealny produkt:

  • w przypadku osób, które intensywnie trenują, doskonałym wyborem będzie izolat białka serwatki. Z pewnością przydadzą się także odpowiednio dobrane witaminy i minerały dla sportowców,
  • jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z odżywkami białkowymi lub trenujesz amatorsko, warto wybrać tani, a zarazem skuteczny koncentrat białka serwatki,
  • jeśli zmagasz się z nietolerancją laktozy, wybierz izolat lub hydrolizat białka serwatki,
  • jeżeli dążysz do maksymalnego przyrostu masy mięśniowej, postaw na hydrolizat białka serwatki,
  • jeśli szukasz suplementów do przyjmowania przed snem, zdecyduj się na zakup odżywki z białkiem kazeinowym.