Sport Zakłady bukmacherskie

Medalowy pewniaczek

Wybierając zakłady do obstawiania pamiętamy, że nie ma pewniaków do wygranej? Teoretycznie nie, ale są wyjątki. Każda dyscyplina ma okresy dominacji zawodników czy drużyn, a my z dumą możemy tak teraz mówić o siatkówce. Jeżeli chodzi o rozgrywki klubowe, to w finale Ligi Mistrzów zagrały ostatnio dwa polskie kluby, a od trzech lat trofeum wznoszą do góry siatkarze z Kędzierzyna Koźla. Jednak to zmagania reprezentacyjne sprawiają, że można powiedzieć o pewnego rodzaju dominacji i medalowej gwarancji.

Europejska klamra

Zaczniemy od niedawno skończonego turnieju o tytuł najlepszej drużyny w Europie. Turnieju, który Polacy wygrali w cuglach, bo jak inaczej określić ich osiągnięcia. Wygrali wszystkie 9 spotkań i stracili w nich zaledwie 4 sety. W finale nie dali szans gospodarzom, Włochom, wygrywając pewnie 3:0. Jednak nie tylko cyferki robiły wrażenie, a przede wszystkim styl. Zabójcza zagrywka, najlepszy na świecie blok, magiczny rozgrywający czy libero wyciągający piłki niemożliwe. To wszystko pozwoliło, by Bartosz Kurek mógł wznieść w górę puchar dla najlepszej ekipy na kontynencie.

https://twitter.com/Patrycj28497861/status/1703159558225494232

Dlaczego wspominamy akurat tego zawodnika? Zawodnika, który praktycznie na tym turnieju nie grał. Dlatego, że on idealnie spina cały okres polskiej dominacji, który można śmiało stwierdzić, rozpoczął się 14 lat temu! Rozpoczął się właśnie na turnieju o Mistrzostwo Europy w Turcji. To właśnie tam, Polacy ogrywając Francję 3:1 w finale, zdobyli swój pierwszy złoty medal tej imprezy. Pierwszy i jak się okazało nie ostatni.

Polacy na Mistrzostwach Europy:

2009 – Złoty medal

2011 – Brązowy medal

2013 – 9. miejsce

2015 – 5. miejsce

2017 – 10. miejsce

2019 – Brązowy medal

2021 – Brązowy medal

2023 – Złoty medal

Najlepsi na świecie?

No dobra, ale Europa to nie świat, powiedzą niektórzy. No cóż mamy dla nich krótką informację. Tam dominacja Polaków jest jeszcze większa. Po wspomnianym Eurovolley 2009 co prawda zanotowali małą wpadkę, ale później było już znakomicie. W 2014 roku na własnym terenie zdobyli Mistrzostwo Świata (po 40 latach przerwy). Tytuł obronili cztery lata później, a rok temu na kolejnym czempionacie ponownie dotarli do finału, ale tym razem przegrywając z Włochami (tymi samymi, których ograli parę dni temu ? ).

Polacy na Mistrzostwach Świata:

2010 – 13. miejsce

2014 – Złoty medal

2018 – Złoty medal

2022 – Złoty medal

Nie inaczej było także podczas rozgrywek Ligi Światowej, przemianowanej później na Ligę Narodów. Na początku omawianego okresu polscy siatkarze zdobyli brązowy i złoty medal tej imprezy, ale dopiero ostatnie lata są okresem dominacji „Biało-Czerwonych”.

Polskie medale Ligi Narodów/Ligi Światowej:

2011 – Brązowy medal

2012 – Złoty medal

2019 – Brązowy medal

2021 – Srebrny medal

2022 – Brązowy medal

2023 – Złoty medal

Znakomite gra i jeszcze lepsze wyniki w ostatnich latach mają odzwierciedlenie w rankingu FIVB. Po latach, kiedy absolutnym liderem tej klasyfikacji była Brazylia, teraz to Polska jest liderem absolutnym. Różnica pomiędzy Polską a USA (2. miejsce) jest niemal tak duża jak pomiędzy 2. a 6. drużyną zestawienia.

Łyżka dziegciu

Znakomity sezon reprezentacyjny Polaków jeszcze się nie zakończył. Ekipie Nikoli Grbicia pozostały zmagania bardzo ważne dla kibiców. Chodzi oczywiście o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. „Biało-Czerwoni” są absolutnym faworytem u bukmacherów turnieju w Chinach. Jednak sprawdzając ofertę na siatkówkę powinniście sprawdzić jaki skład wystawi selekcjoner Polaków. Co prawda nawet rezerwowi zawodnicy są lepsi od rywali z grupy, ale niekoniecznie będą to gładkie wygrane.

Nikogo nie zdziwi też fakt gdy podczas meczów Polaków zadziała Superprzewaga, którą oferuje Superbet, bo nie jest nam trudno wyobrazić sobie sytuację gdy po słabszym starcie (0-2), Polacy zmobilizują się i wygrają 3-2. Oczywiście szukanie wysokich kursów na awans „Biało-Czerwonych” jest skazane na porażkę, ale można zawsze znaleźć inne ciekawe zakłady na siatkówkę.

To będzie oczywiście ostatni krok tego sezonu reprezentacyjnego, ale pierwszy najważniejszej wyprawy. Wyprawy po medal Igrzysk Olimpijski. To jedyny turniej, który Polakom ostatnio nie wychodzi. 5 razy z rzędu odpadali w ćwierćfinale. Pora na przełamanie.