Bieganie

Najlepsi biegacze – 4 niesamowite postaci, które Cię zmotywują

Najlepsi biegacze motywują do walki o swoją formę i wyniki. Posiadanie sportowego autorytetu potrafi zagonić na trening nawet w najgorszą pogodę. Te 4 wyjątkowe postaci ze świata sportu przywrócą Ci wiarę w nieskończone możliwości – możliwości, które wcale nie leżą w genetycznych predyspozycjach do sportu. Współcześni mistrzowie sportu, jak Eliud Kipchoge, Usain Bolt czy Kenenisa Bekele z pewnością są Ci znane przynajmniej ze słyszenia. Czy jednak słyszałeś o takich osobach, jak…

1 – Cliff Young – ultramaratończyk w kaloszach

Najlepsi biegacze na świecie biegają w nowoczesnych Nike, najdroższych Adidasach, albo w… kaloszach. Cliff Young (ur. 1922 r.)  co prawda nie znajduje się w żadnym współczesnym rankingu profesjonalnych sportowców, ale jego osiągnięcia tym bardziej zwalają z nóg.

W latach 80., jako 61-letni rolnik, ukończył 875-kilometrowy maraton Sydney-Melbourne na pierwszym miejscu. Pobił rekord wyścigu o 2 dni. Zrobił to biegnąc w zwyczajnych kaloszach, bez trenera, energetycznych batoników i nieistniejącej wtedy sportowej elektroniki.

Jak to możliwe, że zwykły człowiek dokonał takiego wyczynu? Historię Cliffa Younga możesz poznać na portalu SBiegacza. To miejsce dla każdego zainteresowanego tym wspaniałym sportem. Codzienna dawka motywacji, wiedzy i wskazówek – sprawdź: https://sbiegacza.pl/

2 – Kathrine Switzer – biegaczka która rozpędziła zmiany

Kathrine Switzer (ur. 1947 r.) to długodystansowa biegaczka i działaczka na rzecz równouprawnienia płci w sporcie. W 1967 roku pokonała Maraton Bostoński – co jest o tyle niesamowite, że w latach 60. kobiety nie mogły brać udziału w maratonach. Uważano, że są za słabe na taki wysiłek… cóż za absurd!

Kathrine zapisała się na bieg używając wyłącznie inicjałów. Stanęła na linii startu w męskim przebraniu, które w trakcie biegu zrzuciła. To wywołało euforię wśród rywali i kibiców, oraz znacznie mniejszy entuzjazm organizatorów… Doszło nawet do próby zepchnięcia Kathrine z trasy – na szczęście nieudanej.

Najlepsi biegacze w historii to ci, którzy piszą historię. Występ Kathrine Switzer był kamieniem milowym, który na dobre przypieczętował rewolucję. 5 lat później – w 1972 roku – kobiety oficjalnie dopuszczono do startu w maratonach.

3 – Fauja Singh – bo wiek to tylko liczba

Czy słyszałeś jak ktoś kiedyś mówi: jestem za stary na bieganie? A może sam tak myślisz, wykręcając się od trenowania? No cóż – najlepsi biegacze na pewno nie zgodzą się z takim stwierdzeniem. Zwłaszcza jeden – Fauja Singh. 

Fauja Singh, urodzony w 1911 roku, ma na koncie między innymi maraton ukończony w wieku 100 lat. Na sportową emeryturę przeszedł dopiero w kwietniu 2023 roku, czyli w jakże imponującym wieku 112 lat. A po drodze odhaczył sporą kolekcję rekordów w biegach w swojej grupie wiekowej – było mu o tyle łatwiej, że często był w tej grupie jedyny 😉

Można zacząć biegać w każdym wieku i robić to bardzo dobrze. Singh nie jest jedynym przykładem sportowca-seniora – spotkasz ich także na polskich imprezach. 

4 – Joanna Mazur – niewidoma i niepokonana

Joanna Mazur to krótkodystansowa biegaczka urodzona w 1990 roku. W dzieciństwie wykryto u niej rzadką genetyczną wadę wzroku – dystrofię plamki żółtej. Z czasem schorzenie całkowicie odebrało jej zdolność widzenia. 

Joanna nie poddała się mimo tej niesamowitej trudności. Po studiach rozpoczęła treningi biegowe. Znalazła sportowego partnera – Michała Stawickiego. Od 2016 roku wspólnie zdobywają medale na światowych mistrzostwach paraolimpijskich. Sieją postrach wśród rywali – a talenty Joanny nie kończą się na sporcie. W 2019 roku Joanna Mazur wygrała Taniec z Gwiazdami!

Historia Joanny Mazur nie pozostawia wątpliwości. Najlepsi biegacze pozostają silni w każdych okolicznościach. Miłość do sportu wygrywa z barierami, które wielu wydają się nie do przeskoczenia. Bez wymówek, ciężką pracą i siłą woli każdy może dojść do sukcesu. 

Najlepsi biegacze to nie tylko ci, o których słyszysz w wiadomościach sportowych. Inspirujące, wyjątkowe postaci ze świata sportu, niestety, często pozostają w cieniu. Trzeba to zmienić, bo ich siła umysłu inspiruje jeszcze bardziej, niż widok naturalnych talentów z predyspozycjami do sportu, niedostępnymi dla zwykłego człowieka.