Zdrowie

Ławka treningowa do domowej siłowni – jak ją wybrać?

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach w których mocno propagowany jest kult zdrowej i wyrzeźbionej sylwetki. Coraz częściej panie i panowie kupują karnety na siłownie i poświęcają czas na treningi z obciążeniami. Niemniej jednak siłownie z dnia na dzień stają się coraz bardziej zatłoczone, a to z kolei sprawia, że mamy coraz mniej motywacji by ćwiczyć. Nikt bowiem nie lubi zbytniego ruchu i tłoku, szczególnie gdy próbujemy się skupić na ćwiczeniach. Wobec tego wiele osób decyduje się na zaaranżowanie własnej, domowej siłowni. Jej niezbędnym wyposażeniem staje się ławka treningowa. Jak więc ją wybrać?

Wymiary ławki treningowej

Jeśli wydaje się nam, że każda ławka treningowa jest dokładnie taka sama, to niestety, ale jesteśmy w błędzie. Okazuje się, że różnią się one przede wszystkim długością, a to z kolei wynika z faktu, że mogą być one dopasowane do różnego rodzaju ćwiczeń. Jeśli więc naszym głównym treningiem będzie podnoszenie ciężarów, a także treningi ramion i klatki piersiowej, wówczas do domowej siłowni powinniśmy dopasować ławeczkę o wymiarach do najmniej 70 centymetrów. Zapewni nam ona wygodne podparcie dla odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, to przełoży się z kolei na stabilność podczas treningu. Na rynku znaleźć można ławkę treningową znacznie krótszą, a ta z kolei przyda się do ćwiczeń głównie w pozycji siedzącej. Weźmy również pod uwagę to, by wpasowała się ona do możliwości przestrzennych, jakie oferuje nam domowa siłownia.

Ławka treningowa i jej regulacja

Ławka treningowa powinna być maksymalnie funkcjonalna, tak by nie ograniczała ona w żaden sposób naszych możliwości treningowych. Wobec tego warto zwrócić szczególną uwagę na te modele, które posiadają regulację zarówno podgłówka, a także i części która podpiera nasze plecy. Wówczas będzie można dowolnie manewrować wysokością poszczególnych części ławki treningowe i zaadaptować ją idealnie do własnych potrzeb i serii ćwiczeń, która ma być na niej wykonywana.

Ławka treningowa i materiał jakim została pokryta

Materiał jakim została pokryta ławka treningowa ma niezwykle duże znaczenie. Przede wszystkim warto stawiać na imitację naturalnej skóry, zaś unikać ławeczki pokrytej tworzywami sztucznymi. Dlaczego? Podczas treningu się pocimy, a jeśli nasz pot wniknie we wnętrze ławki, wówczas będzie ona niszczeć i brzydko pachnieć. Co więcej imitacja naturalnej skóry jest również materiałem ponadprzeciętnie wytrzymałym. Wobec tego ławka treningowa posłuży nam przez co najmniej kilka lat i będzie się dobrze prezentować.