Joga

Wybór maty do jogi – na co zwrócić uwagę?

Joga już od wielu lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Aby jednak móc efektywne ćwiczyć, potrzeba jest do tego dobrej jakości mata. Na rynku ich wybór jest bardzo szeroki. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować wybierając matę do jogi.

Z jakiego materiału mata do jogi?

Profesjonalne maty do jogi wykonywane są z różnych materiałów. Im taki materiał jest twardszy, tym lepiej. Pozwoli to na dynamiczne wykonywanie ćwiczeń. Dobrym zatem wyborem będzie mata wykonana z PCV. Alternatywą może być korkowa mata do jogi lub mata wykonana z mikrofibry. Osoby, preferujące bardziej statyczną jogę, postawić powinny na antypoślizgową matę kauczukową. Zapewni ona odpowiednią stabilizację podczas wykonywania ćwiczeń. Innym dobrym rozwiązaniem może być mata wykonana z miękkiej pianki TPE.

Jaka wielkość maty do jogi?

Jak można się domyślić, profesjonalne maty do jogi produkowane są także w różnych rozmiarach. Pod tym względem, pod uwagę wziąć należy swój wzrost oraz ilość dostępnego miejsca do ćwiczeń. Jeśli mata będzie zbyt krótka, to trudno będzie się na niej położyć. Jeśli z kolei będzie zbyt duża, to może okazać się niepraktyczna.

Jaka grubość maty do jogi?

Wybierając konkretny model maty do jogi, uwagę zwrócić należy również na jej grubość. Najczęściej dostępne są maty o grubości 3-4 mm. Taka mata zapewnia idealny balans i stabilizację podczas pozycji balansowych. Jednak osobom, którym doskwierają dolegliwości związane ze stawami, zaleca się korzystanie z grubszej maty. W tym przypadku dobrym wyborem będzie mata o grubości 6-8 mm. Taki produkt zapewni znakomitą amortyzację.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając matę do jogi?

Dostępne na rynku profesjonale maty do jogi mają różną wagę. Na ten element należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli ćwiczy się poza domem i matę trzeba zabierać ze sobą. W takim przypadku warto postawić na lżejszy model. Może być to mata z PCV lub TPE. Przy wyborze maty do jogi nie można zapomnieć również o aspektach związanych z ochroną środowiska. Warto pod tym względem wybrać produkt ekologiczny. Może być to mata kauczukowa lub mata korkowa. Tego typu produkty wpisują się w trend związany z ochroną środowiska.

Jak zatem widać, wybór maty do jogi nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy różne czynniki. Ważne, aby mata dopasowana była do indywidualnych potrzeb i oczekiwać. Stawiać trzeba również oczywiście na jakość wykonania. Właśnie to stanowić powinno główne kryterium wyboru. Pamiętać trzeba, że kierowanie się jedynie ceną nie zawsze bywa dobrym rozwiązaniem.