Kiedy Adam Małysz skończył karierę, wydawać się mogło, że zastąpienie skoczka z Wisły to zadanie niewykonalne. Niemniej jednak realia okazały się zupełnie inne – od lat możemy emocjonować się występami Kamila Stocha.
Warto jeszcze podkreślić, że Stoch może liczyć na solidne wsparcie ze strony kolegów z reprezentacji. Wsparcie to jest na tyle solidne, że skoczek z Zębu ma medale konkursów drużynowych. Medale konkursów drużynowych to coś, o czym Adam Małysz mógł wyłącznie pomarzyć.
Tekst dotyczyć będzie wyłącznie tego, co działo się zimą.
Początki mistrza
Zacznijmy od sezonu 2003/04, czyli sezonu, w którym Stoch (jako niespełna siedemnastoletni skoczek) miał okazję zadebiutować w Pucharze Świata. Sytuacja miała miejsce 17 stycznia 2004 roku i jak nietrudno się domyślić, chodzi o zawody w Zakopanem.
Na pierwsze punkty zawodnik z Zębu musiał czekać nieco ponad rok, dokładnie do 11 lutego 2005 roku. Był to dzień, w którym Stoch zaznaczył swoją obecność bardzo wyraźnie – młodziutki skoczek zajął 7. miejsce. Co ciekawe, Kamil Stoch nie ma na koncie indywidualnego medalu Mistrzostw Świata juniorów (ma dwa srebrne za konkursy drużynowe). Z drugiej strony nie można zapominać, że w 2005 roku Stoch stracił wielką szansę – gdyby nie upadek w drugiej serii, skoczek z Zębu zająłby przynajmniej drugie miejsce.
Sukcesy w zawodach juniorskich mogą, ale nie muszą przełożyć się na sukcesy w zawodach seniorskich.
Debiut w MŚ i IO
Tak dochodzimy do debiutu na Mistrzostwach Świata, jak i debiutu na Igrzyskach Olimpijskich. Na początek 2005 rok, czyli Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie – skończyło się na odpadnięciu w kwalifikacjach (skocznia normalna) i 37. miejscu. Rok później na Igrzyskach Olimpijskich w Pragelato było znacznie lepiej – 16. miejsce na skoczni normalnej i 26. miejsce na skoczni dużej.
Trzyletnia stagnacja i sensacyjna szansa na medal
Od debiutu w Pucharze Świata Stoch radził sobie coraz lepiej. Niemniej jednak ten trend zakończył się w sezonie 2007/08 – Stoch zajął 30. miejsce, co oznaczało powtórzenie wyniku osiągniętego sezon wcześniej.
Co więcej, w następnym sezonie sytuacja się powtórzyła. Warto jednak podkreślić, że był to sezon, w którym Stoch zajął 4. miejsce podczas Mistrzostw Świata na skoczni normalnej.
Sezon 2010/11 – pożegnanie starego mistrza i powitanie nowego
Sezon 2010/11 zapisał się w historii polskich skoków narciarskich. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Kamil Stoch po raz pierwszy znalazł się na podium Pucharu Świata i od razu wygrał. Jak pewnie większości osób wiadomo, zwycięstwo miało miejsce w Zakopanem. Konkurs ten miał niezwykły przebieg, ponieważ groźnie wyglądający upadek zaliczył Adam Małysz.
Stoch stawał na podium jeszcze dwukrotnie i co najważniejsze, chodzi o zwycięstwa. Szczególnie niezwykłe było to, co wydarzyło się w Planicy – loteria, zwycięstwo Stocha, 3. miejsce Małysza pozwalające awansować na podium klasyfikacji generalnej i Stoch tańczący przed Małyszem.
Wypada jeszcze odnotować, że Kamil zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Od sezonu 2011/12 do dzisiaj – piękna historia, której może zazdrościć każdy
W skokach narciarskich jest wielu bardzo dobrych skoczków, ale patrząc pod kątem solidności, wydaje się, że Stoch nie ma sobie równych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres po zakończeniu kariery Adama Małysza, Kamil miał tylko jeden słabszy sezon (sezon 2015/16, zajął wtedy 22. miejsce).
Szczęśliwie polskiego skoczka omijają nieszczęśliwe zdarzenia, wyjątkiem sezon 2014/15. W sezonie 2014/15 Stoch rozpoczął skakanie od Turnieju Czterech Skoczni i co warte podkreślenia, mimo to zajął 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Pozostałe sezony to miejsca w TOP 5 (pięć miejsc na podium, z czego dwa zwycięstwa).
Miejsca w klasyfikacji generalnej to oczywiście niewielka część tego, o czym można powiedzieć. Seniorska kariera Kamila Stocha to temat na bardzo długą dyskusję.
Tak przedstawia się lista seniorskich sukcesów Stocha:
- Dwie kryształowe kule za zwycięstwo w Pucharze Świata,
- Drugie miejsce w Pucharze Świata,
- Dwa razy trzecie miejsce w Pucharze Świata,
- Złoty medal Mistrzostw Świata za konkurs indywidualny,
- Złoty medal Mistrzostw Świata za konkurs drużynowy,
- Srebrny medal Mistrzostw Świata za konkurs indywidualny,
- Dwa brązowe medale Mistrzostw Świata za konkursy drużynowe,
- Trzy złote medale Igrzysk Olimpijskich za konkursy indywidualne,
- Brązowy medal Igrzysk Olimpijskich za konkurs drużynowy,
- Dwukrotne zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni (w tym wygranie czterech konkursów podczas jednej edycji),
- Srebrny medal Mistrzostw Świata w Lotach za konkurs indywidualny,
- Brązowy medal Mistrzostw Świata w Lotach za konkurs drużynowy,
- Dwa zwycięstwa w Raw Air,
- Zwycięstwo w Wilingen 5,
- Zwycięstwo w Planica 7.
Kamil Stoch to z pewnością jedna z legend skoków. Nie wiadomo, co wydarzy się w przyszłości, ale biorąc pod uwagę sukcesy, przyszłość niczego nie zmieni.