Piłka nożna

Robert Lewandowski – historia kariery

Robert Lewandowski to bez wątpienia najlepszy i najpopularniejszy polski piłkarz. Niemniej jednak nie od razu tak było, warto sobie przypomnieć historię kariery naszej gwiazdy. Nie zawsze wszystko szło po myśli, ale mimo to Lewandowski należy do grona najlepszych piłkarzy na świecie. Ponadto są też tacy, którzy uważają, że w tym roku Polak zdobędzie Złotą Piłkę. Czy tak będzie, dowiemy się za kilka miesięcy.

Niemniej jednak jedno jest pewne już teraz – duże znaczenie będzie mieć Liga Mistrzów, która zostanie dokończona w sierpniu. Jeśli Bayern Monachium zwycięży (obecny klub Lewandowskiego), szanse na triumf Polaka znacząco wzrosną.

Na tym zakończmy dywagacje, skupmy się na tym, co za nami.

Od czego wszystko się zaczęło?

Robert Lewandowski jako młody chłopiec chciał grać w Legii Warszawa. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak stolica naszego kraju jest miejscem, w którym się urodził. To jednak mimo fantastycznej kariery nie było mu dane (trudno brać pod uwagę kilka spotkań w drużynie rezerw).

Wszystko zaczęło się od Varsovii Warszawa (Varsovia to międzyszkolny ośrodek sportowy). Następnym przystankiem w karierze okazały się występy w Delcie Warszawa, z kolei po Delcie przyszedł czas na rezerwy Legii. Legia nie poznała się na talencie Lewandowskiego, aczkolwiek trzeba przyznać, że pobyt w Legii to nie był łatwy czas – Robert zmagał się z problemami zdrowotnym, co sprawiło, że rozegrał zaledwie kilka spotkań. Warte jest też podkreślenia, że pożegnanie z Legią odbyło się bardzo nieelegancko (można powiedzieć, że Lewandowskiego pożegnała sekretarka).

Twardy charakter – pobyt w Zniczu i transfer do Lecha

Młody piłkarz znalazł się w trudnym położeniu i musiał pokazać, że ma twardy charakter. Kiedy Robert wrócił do zdrowia, przekonał do siebie działaczy Znicza Pruszków i właśnie tam kontynuował swoją karierę. Znicz zapłacił za młodego piłkarza 5 000 zł – i z całą pewnością – były to najlepiej wydane pieniądze w historii klubu. Na początku korona króla strzelców III ligi i awans Znicza, potem korona króla strzelców II ligi – Lewandowski szybko został zauważony przez najlepsze polskie kluby.

Młody polski napastnik po dwóch sezonach podpisał kontrakt z Lechem Poznań, Znicz Pruszków otrzymał od poznaniaków 1,5 mln złotych. Lewandowski spędził w Poznaniu dwa lata i były to lata, które z pewnością wspomina bardzo miło – w pierwszym sezonie udało się zdobyć Puchar Polski i Superpuchar Polski, natomiast w drugim skończyło się Mistrzostwem Polski i koroną króla strzelców.

Borussia Dortmund, czyli początek niemieckiej historii

Po dwóch latach w Lechu przyszła pora na zmiany, a konkretnie na Borussię Dortmund. Początki w Dortmundzie nie były łatwe, ale po raz kolejny dał o sobie znać twardy charakter. Lewandowski na początku nie był pierwszym wyborem trenera Kloppa, aczkolwiek pojawiał się na murawie regularnie. Sytuacja po pewnym czasie uległa zmianie, co jednak nie oznaczało, że Polak grał po 90 minut. W pierwszym sezonie dorobek Lewandowskiego zatrzymał się na 8 golach.

W kolejnych latach sytuacja przedstawiała się inaczej, Polak stał się prawdziwą gwiazdą zespołu. Co więcej, doszło do tego, że o Lewym zaczął mówić cały świat – 4 gole w półfinale Ligi Mistrzów przeciw Realowi Madryt to coś, co nie miało prawa się zdarzyć. Jak zapewne wszyscy wiedzą, to niejedyny moment, o którym można tak powiedzieć.

Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że mowa o sezonie, w którym Borussia była bliska zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Warte przypomnienia jest też to, że mieliśmy wtedy do czynienia z niemieckim finałem, ponieważ rywalem Borussii był Bayern Monachium.

Transfer do Bayernu Monachium

Po czterech latach w Dortmundzie nadeszła pora na zmianę otoczenia. Spekulowano, że Polak przeniesie się do Realu Madryt, ale ostatecznie stanęło na transferze do Bayernu Monachium. W  Monachium Robert gra do dziś.

Lewandowski od początku jest gwiazdą zespołu, co przełożyło się na sukcesy indywidualne i drużynowe. Niemniej jednak cały czas brakuje tego, na czym Lewandowskiemu najbardziej zależy – zwycięstwa w Lidze Mistrzów.

Koniecznie trzeba też przypomnieć o tym, co wydarzyło się 22 września 2015 roku – był to dzień, w którym Bayern grał z Wolfsburgiem. Lewandowski sprawił, że jedno z wielu ligowych spotkań na stałe wpisało się do historii sportu. Jak zapewne wszyscy wiedzą, chodzi o 5 goli w 9 minut (mecz zakończył się wynikiem 5:1).

Reprezentacja Polski

O sukcesy w reprezentacji znacznie trudniej niż w klubie. Największy sukces w reprezentacji to ćwierćfinał Euro 2016. Jak zapewne wszyscy pamiętają, niewiele zabrakło, aby Polacy znaleźli się w półfinale.

Warto jeszcze wspomnieć o statystykach indywidualnych, a dokładnie o występach i golach – Robert Lewandowski ma na swoim koncie 112 występów i 61 goli. Kapitan reprezentacji ma na swoim koncie najwięcej występów, jak i najwięcej bramek.