Sport amatorski

Dlaczego rezygnujemy z uprawiania sportu?

Niejednokrotnie można zauważyć teksty, które koncentrują się na rozpoczęciu uprawiania sportu. Wiadomo, zawsze jest jakiś powód.

Niemniej jednak to samo dotyczy rezygnacji z uprawiania sportu. Co więcej, właśnie na tym się skupimy (jest to również ważne, jak rozpoczynanie przygody ze sportem).

Każdy człowiek jest inny

Zanim o powodach, o tym, co nie powinno nikogo zaskakiwać – każda osoba jest inna. Co za tym idzie, nie można powiedzieć, że jest jeden powód, przez który ludzie nie uprawiają sportu. Na dobrą sprawę każda sytuacja jest wyjątkowa.

Warto jeszcze podkreślić, że nie wszystko sprowadza się do chęci, problem może znaleźć się także w głowie (i jest to znacznie dłuższy temat, niż niektórym może się wydawać).

Brak wiedzy

Skoro wstęp za nami, nie pozostaje nic innego jak skupić się na powodach. Jednym z częstszych powodów wydaje się brak wiedzy. Zapewne są osoby, które myślą, że uprawianie sportu to coś, na czym powinni skupiać się wyłącznie sportowcy. W takiej sytuacji zmiana nastawienia może nastąpić dopiero wtedy, kiedy sytuacja jest zła – oczywiście chodzi o nadwagę. Jak zapewne wiesz, pozbycie się nadwagi to nigdy nie jest łatwe zadanie.

Do tego należy jeszcze dodać zalety uprawiania sportu. Do zalet uprawiania sportu można zaliczyć m.in. młodszy wygląd, obniżenie poziomu stresu czy wzrost odporności organizmu. Redukcja otyłości czy poprawa ogólnej kondycji to nie wszystko.

Błędne nastawienie

Pora skupić się na tym, że problem może dotyczyć głowy. Na dobrą sprawę można zaliczyć do tego każdy przykład, ale niektóre przykłady są bardzo wyraziste.

Szukanie wymówki

Jak określić kogoś, kto nieustannie szuka wymówki? To pytanie może wydawać się proste, ale proste nie jest – szukanie wymówki może mieć różne przyczyny. Najbardziej prawdopodobną jest chyba wstyd.

Wypada jednak podkreślić, że wstyd może wiązać się z samym uprawianiem sportu, jak i brakiem formy. Oczywiście są to absurdalne argumenty, ale w tym momencie nie chodzi o dobre czy złe nastawienie – celem jest ustalenie faktów. Ponadto trzeba też dodać brak czasu, brak czasu to uniwersalna wymówka (jest to wymówka, którą można wykorzystywać bez względu na okoliczności).

Być może zabrzmi to dziwnie, ale należy też mieć na uwadze strach – zdarzają się różne sytuacje (przykładem przymusowa przerwa spowodowana groźną kontuzją).

Zmęczenie obowiązkami

Jak wiadomo, wszyscy mamy jakieś obowiązki (a w każdym razie trudno wyobrazić sobie, aby było inaczej). Biorąc to pod uwagę, w pewnych sytuacjach nietrudno podjąć decyzję o rezygnacji z uprawiania sportu.

Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że wysiłek fizyczny jest receptą na zmęczenie psychiczne wywołane pracą umysłową. Oczywiście nie jest to uwaga do wszystkich, nie każda osoba ma pracę umysłową. Jeżeli pracujesz fizycznie, to zrozumiałe, że czasem ciężko zmusić się do uprawiania sportu.

Nie myśl jednak, że jest to zachęta do rezygnacji ze sportu, to po prostu sugestia dotycząca terminu ćwiczeń – jeżeli nie jesteś w stanie ćwiczyć, przełóż trening o godzinę lub więcej (nie sposób poradzić coś konkretnego).

Brak zadowalających efektów

Warto jeszcze powiedzieć coś na temat braku zadowalających efektów. Nie ulega wątpliwości, że brak zadowalających efektów może okazać się bardzo zniechęcający.

Trzeba też uczciwie powiedzieć, że brak efektów może wiązać się z nieprawidłowym nastawieniem (efekty nie pojawią się natychmiast), jak i złym wykonywaniem ćwiczeń. Dobrze mieć przy sobie kogoś, kto gwarantuje odpowiedni przebieg ćwiczeń. Pewnym rozwiązaniem jest też internet, ale należy pamiętać o tym, że internetowa pomoc nie zawsze może przynieść odpowiednie skutki. Nie wszystko da się załatwić zdalnie.

Inne przyczyny

Zadajesz sobie pytanie, czy w tekście znalazły się wszystkie możliwe przyczyny? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że raczej trudno się tego spodziewać (w końcu jesteśmy różni). Ponadto pewnych okoliczności nie da się przewidzieć.

Najważniejsze jest jednak coś innego, najważniejsze jest odpowiedzialne postępowanie. Musisz wiedzieć o tym, że uprawianie sportu jest ważne. Rzecz jasna cały czas bierzemy pod uwagę brak problemów ze zdrowiem.