Osoby początkujące nie mają na tyle wiedzy, aby samodzielnie ułożyć plan treningowy. Z tego względu szukają one informacji w internecie na temat tego, jak powinien wyglądać dobrze ułożony plan. Jak zatem powinien on wyglądać? Jakie ćwiczenia powinny się w nim znaleźć? Czy jest coś dodatkowego, o czym warto wiedzieć? Sprawdźmy to.
Optymalny plan treningowy dla osób początkujących
Przede wszystkim osoby początkujące powinny skupić się na tym, aby nauczyć się techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Jak wiadomo na samym początku nie ma w ogóle co myśleć o biciu rekordów siłowych i wykonywaniu trudnych ćwiczeń wielostawowych z dużą ilością obciążenia. Naszym zadaniem na początku jest nauka techniki oraz wdrożenie się w trening. Wtedy siłownia będzie miała rzeczywiście przełożenie na nasz progres.
W optymalnym planie treningowym dla osób początkujących powinny znaleźć się najważniejsze ćwiczenia w postaci przysiadów ze sztangą, wyciskania na ławce oraz martwego ciągu. Oczywiście warto, aby te ćwiczenia na początku wykonywać pod okiem osoby doświadczonej, która wytłumaczy technikę ćwiczeń. Jeśli nie mamy takich osób lub nie mamy możliwości wynająć trenera personalnego, możemy np. wejść na portal https://fitmaster.pl/ i tam znaleźć opis poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń.
Założenia planu treningowego dla osób początkujących
Doświadczeni trenerzy personalni bardzo często zalecają swoim podopiecznym wykonywanie 3-dniowego lub 4-dniowego planu treningowego. Po prostu dla osób początkujących jest to wystarczająca ilość dni, aby optymalnie się rozwijać. Jeśli chodzi o schemat treningowy, to zaleca się wykonywanie FBW lub też planu podzielonego na push i pull lub góra i dół. Na początek zdecydowanie odradza się wykonywanie treningu dzielonego, a więc typowego treningu SPLIT.