Pozostałe dyscypliny

Jak długo może trwać jedna partia szachów?

Szachy dla wielu osób nie kojarzą się ze sportem. Można to zrozumieć, aczkolwiek warto pamiętać o stanowisku Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Dla niezorientowanych – możemy usłyszeć, że szachy to sport.

Różne opinie

Szachy mogą kojarzyć się z żartami na temat reguł, ale nie zapominajmy, że wiele osób pasjonuje się tym sportem. Nie chodzi nawet o sytuację na świecie.

Zresztą najlepszym przykładem jest Jan-Krzysztof Duda. Trudno odnosić się do popularności, ale na pewno możemy mówić o zawodniku, którego osiągnięcia są zauważane. Pamiętajmy też o tym, że mowa o graczu, który ma niezwykle popularne nazwisko. Z drugiej strony niełatwo stwierdzić, jaki to ma wpływ na popularność. Nie sposób też nie nawiązać do tego, że Jan-Krzysztof Duda został ostatnio nominowany w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Oddane na niego głosy pozwoliły mu zająć 13. miejsce. Miejsce dalekie, ale nie zapominajmy o przyszłości – Duda to szachista, który urodził się w 1998 roku. W zasadzie należy nawet powiedzieć, że wspomniane 13. miejsce to bardzo dobry początek.

Ile może trwać partia szachów?

Zapewne sporo osób zdaje sobie sprawę z tego, że partie szachów mogą trwać naprawdę długo. Szczególnie gdy naprzeciw siebie stają dwaj znani zawodnicy. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, jak długo może trwać jedna partia szachów? Oczywiście nie chodzi o czas, bo jednak podjęcie decyzji to coś, co może trwać krócej lub dłużej.

Realia są takie, że maksymalna liczba ruchów to coś, co jak najbardziej jesteśmy w stanie ustalić. Krótko mówiąc, gra w szachy może trwać nawet przez 5949 ruchów! To też pokazuje, jak skomplikowaną grą są szachy.