Pozostałe dyscypliny

Czym różni się aerial silks od aerial joga?

Rozpoczynając przygodę ze sportami aerial, można mieć wiele wątpliwości. Jedną z popularniejszych jest niewątpliwie ta związana z nazewnictwem. Ze względu na powtarzającą się cząstkę “aerial” nie zawsze wiadomo, jaka dyscyplina kryje się pod daną nazwą.

Sporty aerial – co je łączy?

Sportami aerial określa się kilka dyscyplin, które łączy jedno: wykonywanie akrobacji/ćwiczeń w powietrzu. Najczęściej taki trening odbywa się na przymocowanym do sufitu sprzęcie, np. na kole, szarfie lub hamaku. To ćwiczenia z wykorzystaniem właśnie tych rekwizytów są najpopularniejsze.

Na czym polega aerial silks?

Do treningu aerial silks niezbędna jest szarfa akrobatyczna, zwana także chustą. Dyscyplina ta polega na wykonywaniu na chuście różnego rodzaju figur i kombinacji. Szarfa jest oczywiście podwieszona do sufitu, a jej długość zależy od wysokości pomieszczenia.

Pokazy z użyciem szarf wyglądają wyjątkowo zachwycająco. Należy jednak podkreślić, że potrzeba czasu, by wykonać efektowne występy. Aerial silks jest bowiem dyscypliną dość wymagającą. Wymusza pracę całego ciała, zwłaszcza mięśni głębokich. Nauka obejmuje więc nie tylko pracę z szarfą, lecz przede wszystkim z własnym ciałem i jego ciężarem. Ćwicząc aerial silks, można liczyć na porządne zmęczenie się, poprawę muskulatury, zwiększenie koordynacji i lepszą gibkość.

Na czym polega aerial joga?

Aerial joga jest specyficzną odmianą jogi, bo wykonywaną w powietrzu. Jako sprzęt do takich ćwiczeń służy jednak nie szafa, lecz hamak do jogi. Jest on podwieszony do sufitu, a wyglądem przypomina kokon.

Treningi aerial jogi bazują na pozach (asanach) znanych z klasycznej jogi. Często są to ćwiczenia zmodyfikowane ze względu na to, że wykonuje się je z użyciem hamaku. W efekcie niektóre pozy można znacząco pogłębić, a inne stają się łatwiejsze np. pozycje odwrócone. Dla wielu osób, które mają problemy z robieniem postępów podczas zwykłych zajęć jogi, joga w powietrzu jest łatwiejszą i przyjemniejszą alternatywą.

W odróżnieniu do aerial silks, w jodze gracja czy zachwyt nad pozami nie mają żadnego znaczenia. Treningów nie wykonuje się też z myślą o choreografiach. Bliżej im do spokojnej pracy nad własnym ciałem i duchem niż do tańca.

Wybór sportu dla siebie

Mimo podobnej nazwy różnice między aerial silks i aerial joga są znaczące. Obie dyscypliny wymagają innych rekwizytów, które determinują sposób i cel ćwiczeń. Trening z wykorzystaniem szarfy łączy elementy tańca i akrobatyki, natomiast joga w powietrzu jest po prostu innym rodzajem jogi. Należy też spodziewać się, że każda z aktywności daje trochę inne efekty.

Który sport jest lepszy? Ze względu na to, że oba różnią się w dużym stopniu, nie można stwierdzić, który jest zdecydowanie lepszy. Wybierając którąkolwiek z dyscyplin aerial, należy przyjrzeć się swoim potrzebom i oczekiwaniom. Dobrym pomysłem jest też zapisanie się na kilka różnych zajęć. Mało kto kończy na jednym sporcie, bo aerial uzależnia. Na szczęście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.