siłownia

Ćwiczenia siłowe do treningu pleców

Trening siłowy mięśni pleców jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym i może zapobiegać bólowi i dyskomfortowi. Silne ciało zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie ryzyka kontuzji, ochronę stawów i kości oraz może przyczynić się do lepszej postawy. Mięśnie grzbietu to najszerszy grzbiet, romby, czworobok i prostownik grzbietu. Większość ćwiczeń wzmacniających plecy obejmuje również mięśnie tułowia, zwłaszcza brzucha, pośladków i bioder.

Zmieniaj ćwiczenia

Podczas treningu większych grup mięśni, takich jak plecy, często wykonuje się od dwóch do trzech ćwiczeń na sesję. Zapraszam do wyboru ćwiczeń, które skupiają się na różnych mięśniach. Możesz to zrobić zmieniając ruch, kąt lub opór. Zachęcamy do przepracowania wszystkich ćwiczeń sugerowanych w tym artykule w ciągu tygodnia. Możesz trenować wszystko w jeden dzień lub rozłożyć ćwiczenia na dwa dni. Dla urozmaicenia może być sensowne zastąpienie niektórych ćwiczeń po kilku tygodniach. Można także dodać gumy oporowe do treningu pleców, aby zaskoczyć mięśnie. Podczas treningu możesz swobodnie korzystać z lustra. Jest to przydatna pomoc, aby sprawdzić, czy wykonujesz ćwiczenie prawidłowo.

Najpierw zadbaj o odpowiednią technikę

Na początku nie musisz używać bardzo dużych ciężarów. Wtedy najważniejsze jest, aby nauczyć się techniki. Jak tylko poczujesz, że technika pasuje, powinieneś trenować tak ciężko, aby nie wykonać więcej niż 8-12 powtórzeń z rzędu. Nazywamy te powtórzenia zestawem. Często trenuje się 3-4 serie po 8-12 powtórzeń, z przerwą 1-2 minuty między każdą serią.

Zaleca się trenowanie różnych grup mięśni 1-2 razy w tygodniu. Niektórzy trenują wszystkie grupy mięśni tego samego dnia, podczas gdy inni decydują się na rozłożenie treningu na dwie lub trzy sesje. Na przykład klatka piersiowa i ramiona jednego dnia, plecy i triceps jednego dnia, a uda i bicepsy jednego dnia.