Sport

Co to jest kalistenika? Jak zacząć i co warto wiedzieć?

Kalistenika jest w najprostszym możliwym ujęciu rodzajem aktywności fizycznej. Stanowi trening siłowy wykorzystujący własną masę ciała.

Osoby zainteresowane omawianym sportem nie potrzebują specjalistycznego sprzętu do tego, by trening został przeprowadzony. Godny uwagi jest fakt, że początki omawianej kalisteniki sięgają starożytnej Grecji.

Kalistenika – jak zacząć trenować?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kalistenika nie powinna sprawiać większych problemem nawet osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Rekomendowane jest w pierwszej kolejności odpowiednie dostosowanie treningu do własnych możliwości.

Oczywiście z zupełnie innego pułapu powinny zaczynać osoby, które wcześniej nie miały dużo wspólnego z aktywnością sportową, a z innego osoby, które uprawiały wcześniej inną dyscyplinę. Istotne znaczenie ma stosowanie przez mężczyznę lub kobietę tylko takich ćwiczeń, które potrafią wykonać prawidłowo. W przypadku, gdy określona osoba nie będzie mogła przeprowadzić danego ćwiczenia właściwą techniką, nie jest zalecane wykonywanie go.

Więcej artykułów o treningach, ale też o odchudzaniu i psychice człowieka znajdziesz w portalu https://aerobics.pl/.

Jak często powinno się ćwiczyć kalistenikę?

Należy mieć świadomość, że jest to kwestia indywidualna. Częstotliwość treningów jest bowiem uzależniona od wydolności fizycznej. Ponadto każda osoba będzie wykonywała trening na zupełnie innej intensywności.

W przypadku osób początkujących zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będą 2 treningi w tygodniu o umiarkowanej lub niskiej częstotliwości. Jeżeli mężczyzna lub kobieta dostrzegą, że ich organizm może już sobie bez większego problemu poradzić z większymi obciążeniami treningowymi, można spokojnie trenować od 3 do 4 razy w tygodniu. W przypadku ustalania intensywności zalecane jest zwrócenie szczególnej uwagi na regenerację organizmu.