Bieganie Sport amatorski

Bielizna termoaktywna – jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę?

Dla ludzi aktywnych nie istnieje pojęcie kompromisu. Niezależnie od tego, czy mowa o biegaczach, wspinaczach, narciarzach, czy osobach, które regularnie ćwiczą na siłowni, odpowiedni strój jest podstawą sukcesu. Aby zapewnić sobie komfort, swobodę ruchu i wygodę najlepiej sięgnąć po bieliznę termoaktywną oraz termiczną. Odzież tego typu warta jest swoich pieniędzy i przewyższa o kilka długości zwykłe, bawełniane ubrania. Co sprawia, że bielizna termoaktywna jest tak skuteczna?

Jak działa bielizna termiczna i termoaktywna?

Na samym początku należy rozdzielić ubiór termoaktywny od termicznego. Pomimo podobnej nazwy ich funkcja różni się od siebie znacząco i może doprowadzić do niemiłej niespodzianki. Obydwa rodzaje odzieży należy dobierać według rodzaju oraz intensywności prowadzonej aktywności. Bielizna termoaktywna ma za zadanie zapewnić nam komfort podczas wysiłku w sytuacji, gdy na zewnątrz panują niższe temperatury. Aby tego dokonać, ubiór odprowadza pot „na zewnątrz”, dzięki czemu skóra pozostaje sucha, a my nie odczuwamy dyskomfortu związanego z wilgocią. Odzież termoaktywna musi poradzić sobie z dużymi ilościami ciepła, które generuje nasz organizm w czasie wysiłku. Z tego powodu bielizna jest wykonana najczęściej z poliestru, elastanu, chociaż w użytku są także naturalne włókna, takie jak wełna merino oraz Tencel.

Jeżeli poszukujemy wysokiej jakości bielizny termoaktywnej dla kobiet oraz mężczyzn, która dotrzyma nam kroku w czasie uprawiania sportu, warto postawić na sprawdzoną markę. Kempa to odpowiedź na pytanie „bielizna termoaktywna, jaka najlepsza?”. Firma oferuje szeroki wybór ubiorów stworzonych specjalnie z myślą o miłośnikach i miłośniczkach aktywności fizycznej.

Bielizna termiczna stanowi odrębną kategorię odzieży, której celem jest utrzymanie naszego ciała w „bańce cieplnej”. Materiały użyte podczas produkcji odzieży termicznej mają zapewnić jak najlepszą izolację przed niską temperaturą otoczenia, dlatego bielizna tego typu sprawdza się przy umiarkowanej aktywności fizycznej, na przykład spacerach lub powolnej wędrówce. Jeżeli szukamy tego typu odzieży, dobrze rozpocząć zakupy od przejrzenia katalogu firmy Kempa.

Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Z miejsca trzeba wskazać, jakiej bielizny nie należy wybierać. Odzież z bawełny nie sprawdza się zarówno w roli warstwy termoaktywnej, jak i termicznej. Dlaczego? Ze względu na swoją strukturę, włókna bawełny skutecznie absorbują oraz magazynują wilgoć. Oznacza to, że raz zmoczona koszulka pozostanie mokra przez długi czas. Na tym nie koniec złych wieści. Mokra bawełna traci właściwości termoizolacyjne i przyśpiesza utratę ciepła z ciała, przez co w zimne dni może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Na dodatek wilgotna tkanina może powodować otarcia. Powyższe argumenty powinny odwieść od zakupu bawełnianej bielizny, która nie sprawdza się dobrze jako odzież dla osób aktywnych fizycznie. Materiał tego typu najlepiej sprawdza się w suchych warunkach, co wyklucza się z uprawianiem sportów.

Podczas zakupu bielizny termoaktywnej należy wziąć pod uwagę rodzaj aktywności, którą chcemy uprawiać. Jeżeli zależy nam na dużej swobodzie ruchu, powinniśmy zdecydować się na zestaw pod postacią koszulki oraz spodenek firmy Kempa. Ten strój sprawdzi się najlepiej w przypadku koszykarzy, siatkarzy, piłkarzy podczas biegania lub gimnastyki. W sklepach możemy napotkać również jednoczęściowe kombinezony, które zapewniają ochronę od szyi po stopy i nadgarstki. Tego typu modele sprawdzą się w ekstremalnych warunkach – na przykład podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Trzeba również nadmienić, że bielizna termoaktywna męska różni się od modeli produkowanych dla kobiet. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre rodzaje bielizny sprawdzą się w przypadku obydwu płci. Nie jest to prawda. Bielizna termoaktywna damska produkowana jest z uwzględnieniem żeńskiej budowy ciała – m.in. szerszych bioder oraz biustu – co jest niezbędne dla dobrego dopasowania do skóry. Wybór odpowiedniego kroju oraz rozmiaru jest kluczowy, dlatego warto spędzić w przymierzalni kilka chwil więcej i znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania w stu procentach.