Pozostałe Pozostałe dyscypliny

Tytuł: Kickboxing vs muay thai – szukamy podobieństw i różnic!

Muay thai (tajski boks) i kickboxing to sztuki walki, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Czy wszyscy jednak wiedzą, jakimi zasady należy kierować się w przypadku uprawiania tych sportów? Poza tym muay thai i kickboxing to sztuki walki, które mają ze sobą punkty wspólne. Kickboxing vs muay thai na czym polegają różnice i podobieństwa? Co lepiej wybrać muay thai czy kickboxing?

Na czym polega kickboxing?

Kickboxing to dyscyplina sportowa, w której stosuje się bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia. Sport ten wpływa więc na siłę, szybkość, wytrzymałość, gibkość czy poczucie rytmu. Słyszymy nawet, że kickboxing gwarantuje rozwijanie cech psychicznych (chodzi choćby o panowanie nad stresem czy pewność siebie).

Rywalizacja nie zawsze odbywa się na takich samych zasadach. W kickboxingu możemy wyróżnić następujące formuły:

  • full contact – wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa. Podczas rundy trzeba zadać minimum 8 kopnięć, w innym przypadku strata punktu.
  • low kick – nie ma minimalnej liczby kopnięć, dozwolone wszystkie techniki bokserskie i kopnięcia do wysokości głowy.
  • K-1 – formuła, za którą odpowiada japońska organizacja K-1. Można wykorzystywać wszystkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia czy ciosy kolanami.
  • pointfighting – tutaj ważna jest szybkość zawodników. Ograniczona siła uderzeń, walka przerywana po każdym czystym trafieniu.
  • light contact – walka ciągła, podczas której zawodnicy muszą pokazać swoją technikę.
  • kick-light – walką ciągła z kopnięciami od uda w górę. Ograniczona siła uderzeń.

Jeżeli chcesz jeszcze bliżej poznać świat kickboxingu, warto śledzić treści publikowane na portalu HFO.

Czym jest muay thai?

Boks tajski to z kolei sport walki, w którym nacisk kładziony jest na walkę w klinczu. Można wykorzystywać uderzenia łokciami, nogami i kolanami. Jest więc inaczej i tym samym nie bez przyczyny pojawiają się pytania, muay thai czy kickboxing?

W przypadku muay thai uwagę zwracają uderzenia łokciami i kolanami. Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie kończą się szybkim nokautem. Formułą walki jest wyłącznie full-contact, gdzie ciosy zadawane są z pełną mocą. Ponadto walczy się wyłącznie na stojąco. W boksie tajskim potrzeba siły, sprawności technicznej i koordynacji. Ciekawe jest też to, że w muay thai z reguły nie nadaje się stopni szkoleniowych. Uznanie wynika z liczby wygranych walk.

Muay thai a kickboxing

Kickboxing i muay thai to nie są sztuki walki, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Widać to już w przypadku pozycji – pozycja kickbokserów jest połączeniem postawy z boksu i właśnie muay thai. Z drugiej strony różnic jest naprawdę sporo.

Różnice między kickboxingiem a muay thai możemy podzielić na następujące obszary:

  • systemy ciosów i ruch – muay thai określa się jako sztukę ośmiu kończyn, ponieważ zawodnicy mogą uderzać dłońmi, łokciami, kolanami i nogami. W kickboxingu nie mamy pełnej swobody.
  • w tajskim boksie bardzo często mamy ataki z pozycji klinczu, natomiast w kickboxingu klincz możliwy jest tylko raz. W muay thai liczy się postawa uderzająca, a największy ciężar jest na tylnej nodze – przekłada się to na szybkie kopnięcia i skuteczne blokowanie. W przypadku kickboxingu dużo zależy od tego, w jakiej formule toczy się walka.
  • czas trwania walki – jeżeli kickbokserzy nie walczą w K1, walka trwa 3 razy po 2 minuty. Trzeba też pamiętać o zasadach punktacji – w przypadku formuły full contact obowiązuje minimalna liczba uderzeń. Profesjonalne walki muay thai maksymalnie trwają 5 rund. Ponadto runda może trwać 2 lub 3 minuty. O wyniku pojedynku decyduje zespół sędziów (jeden ringowy i minimum trzech punktowych).
  • muzyka i kultura – nawet tutaj są różnice między muay thai a kickboxingiem. W historii muay thai znajdziemy synkopowane rytmy tajskiej muzyki ludowej. Poza tym tajski boks ma bogatą kulturę oraz tradycję zawartą w buddyzmie i animizmie. To wszystko jest zresztą dobrze widoczne – w sporcie tym podstawą jest szacunek do trenera, jak i przeciwnika. W przypadku kickboxingu nie znajdziemy czegoś podobnego. Powstanie tego sportu zawdzięczamy promotorowi bokserskiemu, który chciał propagować w Japonii tajski boks. Ostatecznie jednak stanęło na tym, że lepszym rozwiązaniem będzie połączenie muay thai i karate. Tak powstał kick-boxing japoński (w początkowym okresie mieliśmy nurt japoński i amerykański).

W ciągu ostatnich 20 lat popularność muay thai i kickboxingu w Polsce stale rośnie. Zainteresowanie historią sztuk walki oraz zasadami kickboxingu i muay thai poszerza się  wśród osób w każdym wieku, w tym kobiet i dzieci. Nie łatwo jest polecić muay thai czy kickboxing, ale uważamy, że muay thai jawi się jako lepsza opcja do samoobrony. Niemniej jednak najważniejsze jest to, jak zapatrujemy się na uderzenia łokciami. Na pewno muay thai to szansa na to, aby ciało stało się bronią kompletną.