Pozostałe

Jak wzmocnić kości i stawy?

Szybki tryb życia, siedząca praca, nadwaga i stres, to idealna recepta na osłabienie organizmu. Poza obniżoną odpornością lub innymi zaburzeniami, brak regularnego ruchu lub wręcz przeciwnie, nieodpowiednie dostosowanie aktywności fizycznej do jego możliwości, wpływają negatywnie na elastyczność stawów. To właśnie kości i stawy są jednymi z najbardziej eksploatowanych części ciała. Z upływem lat po prostu 'się zużywają’. Ich stan powoduje wiele czynników, a w tym przede wszystkim prowadzony styl życia. Pielęgnowane przez wiele lat niezdrowe nawyki, mogą skutecznie utrudniać regenerację stawów, prowadząc tym samym do ścierania się tkanki chrzęstnej i różnego rodzaju zwyrodnień. Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie kości, mięśni i stawów?

1. Jak działają stawy?

2. Przyczyny bólu stawów

3. 4 sposoby jak skutecznie wzmocnić kości i stawy

a) Dostosowana aktywność fizyczna

b) Dieta stawowa

c) Jaki suplement diety wybrać na stawy?

d) Dobry kolagen na stawy

e) Profilaktyka

Jak działają stawy?

Stawy są pewnego rodzaju łącznikiem między kośćmi. Jedną z najczęstszych dolegliwości z nimi związanych są urazy chrząstki stawowej. Jej tkanka osłania główki kości, amortyzując ruch i ograniczając ścieranie się ich powierzchni. Niestety z wiekiem, to ona jako pierwsza ulega niszczeniu, co bezpośrednio przekłada się na obniżoną kondycję oraz zdrowie stawów. Symptomem sygnalizującym zaburzoną pracę są trzaski, a następnie ból. Coraz więcej pacjentów skarży się również na sztywność stawów, a wręcz ograniczenie ruchomości.

Przyczyny bólu stawów

Zwyrodnienia kości i stawów są często konsekwencją prowadzonego stylu życia i złych nawyków. Nieprawidłowa dieta, nadwaga oraz otyłość, a także przeciążenia organizmu na różnej płaszczyźnie, z czasem mogą doprowadzić do nadwyrężeń i zaburzeń pracy układu ruchu. Dodatkowo sport i aktywność fizyczna nie zawsze niosą ze sobą pozytywne konsekwencje zdrowotne w obrębie stawów. Wysiłek niedostosowany do własnych możliwości, również nie wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Prowadzi do zmęczenia, a nawet nadwyrężeń oraz kontuzji. W wielu przypadkach podstawowe błędy treningowe jak chociażby brak rozgrzewki lub nieodpowiednie obuwie, skutkują urazem. Dlatego też warto na co dzień wspierać organizm w utrzymaniu zdrowych kości i stawów.

4 sposoby jak skutecznie wzmocnić kości i stawy

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wzmocnienie lub usprawnienie pracy układu ruchu, nie zawsze wiąże się ze skomplikowanymi działaniami leczniczymi. W wielu przypadkach wystarczy zmiana nawyków, wprowadzenie odpowiedniego systemu żywienia lub dedykowanej suplementacji, aby poprawić funkcjonowanie kości, mięśni i stawów.

Dostosowana aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie. Należy jednak pamiętać, że zarówno jego brak, jak i zbyt duża intensywność, mogą utrudniać pracę układu chrzęstnego oraz kostnego. Dlatego należy w pierwszej kolejności dostosować formę i częstotliwość aktywności do indywidualnych możliwości organizmu. Sport ma znaczący wpływ na działanie tkanki chrzęstnej. Bezpośrednio wpływa na produkcję i wydzielanie mazi stawowej. Stawy po otrzymaniu takiego bodźca, stają się bardziej ukrwione oraz dotlenione, a tym samym ich ruchomość jest większa, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych.

Dieta stawowa

Sposób odżywiania na co dzień jest jednoznacznym obrazem kondycji organizmu. To z pożywienia czerpie on najcenniejsze składniki pochodzące z produktów. Te zaś odżywiają poszczególne układy, wspomagając regenerację stawów oraz prawidłową masę ciała. Dieta osób, którym szczególnie zależy na prawidłowej pracy kości i stawów, powinna obfitować w minerały takie jak żelazo, magnez, sód, potas czy cynk. Ważne jest również uzupełnianie witamin w tym takich jak A, E, D oraz z grupy B. Istotną rolę odgrywa także witamina C. Nie powinno się zapominać w diecie o związkach o działaniu antyoksydacyjnym, czyli flawonoidach, a także nienasyconych kwasach tłuszczowych. W zbilansowanej diecie nie może zatem zabraknąć orzechów, ryb, delikatnego mięsa, zdrowych olejów oraz warzyw i owoców. Cenne dla zdrowia są produkty mleczne bogate w wapń. Jednak podstawowym budulcem, na którym szczególnie warto się skupić jest czysty kolagen, czyli jeden z kluczowych składników budujących tkanki chrzęstne.

Jaki suplement diety wybrać na stawy?

Rynek farmaceutyczny obfituje w suplementy wspomagające stawy. Dostępne są w przeróżnych kompozycjach, poprawiających kondycję zarówno kości, jak i stawów. Wiele osób, kupując tego rodzaju produkty, traktuje je jako substytut zróżnicowanej diety. Zapomina przy tym jednocześnie, że każdy specyfik charakteryzuje się innym składem. Nie zawsze hasło na opakowaniu 'kolagen na stawy’, można traktować jako gwarancję rozpoczęcia odpowiedniej terapii. W prowadzeniu zdrowego trybu życia, kluczowe jest czytanie składów, a przede wszystkim weryfikacja czy wybrane suplementy na stawy zawierają siarczan glukozaminy jak np. hydrolizowany kolagen na stawy w płynie Flexus Shots.

Dobry kolagen na stawy

Na stawy kolagen jest jednym z najczęściej zalecanych składników w profilaktyce wspierania ich pracy. Naturalny kolagen, pochodzący z żywności, jednak nie wszystkim będzie sprzyjał. Jego duże ilości można bowiem dostarczyć organizmowi zwłaszcza w produktach o wysokiej zawartości tłuszczu jak np. golonka, salceson bądź podroby. Dlatego też to właśnie suplementy diety stanowią wsparcie stawów dla sportowców, ale i osób, dbających o to, aby hydrolizowany kolagen typu II, był uzupełniany na bieżąco w organizmie. Kolagen hydrolizowany w płynie Flexus Shots wzbogacony o kwas hialuronowy, przyczynia się do prawidłowej produkcji kolagenu. Co istotne, suplement jest z dodatkiem kwasu hialuronowego. Ten wyjątkowy mariaż ma właściwości regenerujące, a także poprawia stan stawów oraz chrząstek w organizmie.

flexus shots kolagen hydrolizowany na stawy

Profilaktyka

Nie tylko zdrowe nawyki żywieniowe, oddziałują na prawidłową pracę kości i stawów. W ich regeneracji znaczącą rolę odgrywa również tryb życia. Bardzo ważne jest ograniczanie na co dzień stresu, a także utrzymywanie prawidłowej wagi. Warto pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zarówno jakościowe suplementy diety na stawy, jak i zbilansowany styl życia oraz dobre praktyki, pozwolą utrzymać kości i stawy w dobrej kondycji.

Organizm człowieka nie jest z kamienia. Wraz z wiekiem, a także na skutek różnego rodzaju urazów, pojawiają się dolegliwości i zaburzenia funkcjonowania poszczególnych układów. Jednym z najbardziej obciążonych jest układ ruchu. Dlatego też należy stale dbać o zapewnienie kościom oraz stawom odpowiednich składników odżywczych, pochodzących z pożywienia oraz suplementów diety jak chociażby hydrolizowany kolagen na stawy w płynie Flexus Shots. Jakościowe produkty tego typu, skutecznie odbudowują strukturę układu chrzęstnego i kostnego i wspomagają regenerację stawów.