Pozostałe dyscypliny Sport amatorski

Odzież sportowa dla początkujących

Sport jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Powinniśmy na stałe wpisać w nasz codzienny harmonogram przynajmniej kilkanaście minut na ulubioną aktywność fizyczną. A jeśli do tej pory ze sportem nie było nam po drodze – czas to zmienić. Wystarczy komplet odzieży sportowej, chwila czasu tylko dla siebie i możemy zaczynać trening.

Wielu z nas sport wcale nie kojarzy się z przyjemnie spędzonym czasem, ale jedynie z nadmiernym wysiłkiem, zmęczeniem, a niekiedy nawet bólem. Ale warto zmienić to podejście i podjąć kolejną próbę znalezienia aktywności, która będzie dopasowana do naszych możliwości. A zakup ubrań sportowych to najlepszy pierwszy krok, z którym nie musimy już zwlekać!

Jak wybrać wygodną i funkcjonalną odzież sportową?

Gdy już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu treningów, warto, żeby w naszej szafie znalazła się odpowiednia odzież sportowa. Taki zakup może nas zmotywować i zachęcić do tej drobnej, ale bardzo ważnej zmiany w codziennym życiu. Zatem jak wybrać ubrania, które sprawdzą się na treningu?

  • Zwracajmy uwagę na dopasowanie poszczególnych elementów garderoby – nie powinny one być ani zbyt luźna ani obcisłe i w żaden sposób nie mogą krępować ruchów.
  • Wybierajmy specjalistyczną odzież sportową, która wykonana jest z materiału odprowadzającego wilgoć na zewnątrz, co wpływa na komfort w czasie ćwiczeń.
  • Ubrania na trening nie powinny mieć też ozdobnych elementów w postaci troczków, wystających guzików czy suwaków, które mogą powodować dyskomfort lub podrażniać skórę.
  • Jeśli planujemy ćwiczyć na świeżym powietrzu, warto też zwrócić uwagę na odblaskowe elementy, dzięki którym będziemy bardziej widoczni, a tym samym bardziej bezpieczni.

Jak prać odzież sportową?

Zakup odzieży sportowej to dobry krok w kierunku zmiany dotychczasowych nawyków i rozpoczęcia bardziej aktywnego trybu życia. Na początku może jednak pojawić się wiele pytań nie tylko na temat wyboru odpowiednich ubrań, ale też ich pielęgnacji. Pranie odzieży sportowej nie jest skomplikowane, wystarczy tylko postępować według poniższych wskazówek.

  • Ubrania pierzemy zaraz po treningu. I robimy to w temperaturze 30-40 stopni (wyższa temperatura może uszkodzić tkaniny i przyczynić się do tego, że stracą one swoje właściwości “oddychające”).
  • Jeśli mamy możliwość, ustawmy w pralce tryb prania przeznaczony do ubrań sportowych.
  • Używajmy specjalnych płynów przeznaczonych do prania odzieży funkcyjnej – te preparaty są delikatniejsze niż standardowe detergenty.
  • Ubrań sportowych nie prasujemy. Wystarczy tylko, że dobrze wyschną i możemy je schować do szafy lub zabrać od razu na kolejny trening.

Rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną nie warto odkładać na później. Aby zrobić pierwszy trening wystarczą nam wygodne ubrania, czas i pozytywne nastawienie. Gdy spróbujemy, już po kilkunastu minutach poczujemy przypływ energii i zaczniemy planować w myślach kolejne treningowe wyzwania.