Sport amatorski

Nie zapominajmy o sporcie amatorskim

Podziwianie znanych sportowców to zjawisko, które możemy określić bardzo powszechnym i rzecz jasna nie ma w tym nic złego. Niemniej jednak jest to coś, czemu warto się przyjrzeć – jak ludzie podchodzą do sportu?

Dziecięce marzenia

Przede wszystkim należy zacząć od oglądania telewizji – kto z nas nie czuje dumy, kiedy polscy sportowcy odnoszą wielkie sukcesy? Dzieciaki marzą, że kiedyś będą Lewandowskim czy innym znanym Polakiem. Co wydarzy się w przyszłości, oczywiście nie wiemy, ale jedno jest pewne – o marzenia trzeba walczyć. Nawiasem mówiąc, ćwiczenia dzieci to temat, który można określić kontrowersyjnym. Nie chodzi jednak w tym momencie o lockdowny – stosunkowo często możemy usłyszeć, że dzieci wolą spędzać czas przed komputerem. Coś w tym pewnie jest, ale chyba nie jest też tak, że boiska są puste.

Podejście dorosłych

Skoro była mowa o dzieciach, nie pozostaje nic innego jak skupić się na dorosłych. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym niektórzy dorośli zapominają o istnieniu sportu amatorskiego – sport nie jest tylko dla zawodowców. Pamiętajmy również o tym, że mamy multum możliwości – wydaje się, że każda osoba powinna znaleźć coś zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. Naturalnie trzeba jeszcze chcieć ćwiczyć i z tym pewnie też jest problem. Problem z motywacją jest czymś zrozumiałym, ale nie oznacza to tego, że możemy mówić o usprawiedliwieniu. Ponadto możemy pozytywnie wpłynąć na zdrowie – uprawianie sportu to nie jest coś, co należy zrobić dla kogoś – sport powinno uprawiać się dla siebie. Rzecz jasna należy jednak pamiętać o tym, że ze wszystkim można przesadzić – najważniejsza jest odpowiedzialność.