Piłka nożna

Historyczny wyczyn Bayernu!

W ostatnim czasie o Bayernie Monachium mówi się raczej źle. Nie ma się zresztą czemu dziwić – możemy mówić o sensacyjnym odpadnięciu w ćwierćfinale Ligi Mistrzów i przeciągających się negocjacjach w sprawie nowych kontraktów. Niemniej jednak teraz skupimy się na czymś pozytywnym – i to czymś, o czym może nie wszyscy wiedzą.

Kolejne mistrzostwo Niemiec!

W ostatnią sobotę Bayern pokonał u siebie Borussię Dortmund i tym samym zapewnił sobie kolejne mistrzostwo Niemiec. Złośliwi mogą mówić, że mistrz Niemiec jest znany przed sezonem i można to zrozumieć. Oczywiście w sporcie może zdarzyć się wiele, ale widać wyraźnie, że Bayern nie ma ostatnio konkurencji. Dość powiedzieć, że zdobyte mistrzostwo jest już dziesiątym z rzędu!

Jeżeli weźmiemy pod uwagę najlepsze ligi w Europie, nikt nie może się równać z Bayernem. Co więcej, nie można wykluczyć, że przed nami kolejne lata dominacji. Niektórzy mogą stwierdzić, że jest to przesadne wybieganie w przyszłość, ale wystarczy spojrzeć na to, co działo się choćby w tym sezonie. Krótko mówiąc, Bayern miał swoje problemy i mimo to spokojnie zdobył tytuł.

Do którego klubu należy rekord świata?

Gdyby kogoś interesował rekord świata, zespołowi z Monachium jeszcze trochę brakuje. Najdłuższa dominacja na świecie miała miejsce w Vanuatu – Tafea FC triumfowała aż 15 razy z rzędu. Dalej mamy gibraltarski Lincoln i łotewskie Skonto (14 tytułów). Widać wyraźnie, że im niższy poziom, tym łatwiej o pojawienie się drużyny, która zdominuje rozgrywki. Można też na to wszystko spojrzeć pod nieco innym kątem – czy brak konkurencji w kraju nie jest utrudnieniem w walce o Ligę Mistrzów? Bayern triumfował w Lidze Mistrzów w 2020 roku, ale mimo to wydaje się, że ostatnio dominują niespełnione nadzieje. Dobrze też spojrzeć w stronę Anglii – Manchester City i Liverpool toczą wyczerpującą walkę o tytuł. Niemniej walka ta nie wpływa na najważniejsze europejskie rozgrywki – oba kluby są w półfinale.