W XXI wieku definicja sportu wydaje się być nieco przestarzała. Tak jak wcześniej sport kojarzył nam się z wysiłkiem fizycznym, określonymi umiejętnościami, tak teraz coraz częściej myślimy o sporcie w innych kategoriach. Przede wszystkim sportem (a precyzyjniej e-sportem) nazywane są rozgrywki komputerowe, w których profesjonalni gracze rywalizują w grach sieciowych z innymi osobami. E-sport robi się coraz bardziej popularny, ale czy można tę „dyscyplinę” nazywać sportem? Przecież to tylko stukanie w klawiaturę i klikanie myszką. Jak do tego podejść?
E-sport zza kulis
Profesonalni gracze posiadają treningi, o których mało kto wie. Nie chodzi tutaj oczywiście o pracę nad tężyzną fizyczną (choć aktywność ruchowa jest przydatna po wielu godzinach siedzenia przed monitorem), ale o treningi w grze. Szybsza reakcja, lepsze reagowanie na to, co dzieje się na ekranie monitora – to wszystko trzeba wyćwiczyć. Nie da się wejść w e-sport z marszu, tak samo jak nie da się zacząć uprawiać jakiejkolwiek dyscypliny sportowej bez wcześniejszego przygotowania i oczekiwać świetnych wyników.
Sport sportowi nierówny
Wszyscy, którzy krytykują e-sport i wyśmiewają graczy komputerowych, rywalizujących w ten sposób, odbijają się najczęściej od argumentów jak piłka od ściany. Warto tutaj przypomnieć takie dyscypliny jak szachy czy snooker, które również są zakwalifikowane jako sport. Dodatkowo mamy również darts (rzutki), curling, czyli toczenie „czajników” po lodzie (oczywiście z przymrużeniem oka, bo curling wbrew pozorom jest ciekawym sportem i nie jest tak banalny, na jaki wygląda) czy strzelectwo sportowe. Nie każdy sport angażuje mięśnie, nie każdy sport wymaga świetnej i wysportowanej sylwetki.
Co z tym pokerem?
Wiele osób uznaje pokera za grę stricte hazardową, a prawda jest taka, że poker nie jest grą losową i ewentualna wygrana nie zależy od losowości, ale od naszych umiejętności: umiejętność antycypacji, odpowiedniej reakcji i stalowych nerwów, gdy gramy o bardzo wysokie stawki.
Poker jest popularny na całym świecie, również w Polsce, gdzie gracze rywalizują w najlepszych kasynach online, walcząc z innymi pokerzystami o niemałe pieniądze. W wielu krajach pokerzyści muszą obchodzić różne restrykcje związane z grą w pokera, organizując swoje turnieje np. na statkach czy po prostu za granicą. Wrzucanie pokera do jednego worka z innymi grami hazardowymi jest po prostu nieuczciwe i krzywdzące dla graczy. Poker wymaga strategicznego myślenia, przewidywania, podobnie jak szachy.
Warto uświadamiać ludzi, że sport to nie tylko bieganie, rower, piłka nożna i inne gry zespołowe. Tak naprawdę każda forma aktywności, która wymaga określonych, wytrenowanych umiejętności, i która oparta jest o rywalizację, może być nazywana sportem.