Rower Sport Zima

Rower w zimie – o czym pamiętać?

Rower to świetny sposób na przemieszczanie się, ale i aktywne spędzanie czasu. W związku z polskim klimatem najczęściej używany jest przez trzy pory roku: wiosnę, lato i jesień. Rower zimą to dobry pomysł dla naprawdę wytrwałych. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, poniżej znajdzie kilka rad o tym, o czym nie można zapomnieć.

Jak ubrać się na rower zimą?

Doświadczeni rowerzyści mówią, że „nie ma złych warunków do jazdy rowerem, są tylko niewłaściwie ubrani ludzie.” Podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej ważne jest utrzymanie stałej i odpowiedniej temperatury ciała i nawadnianie organizmu. W czasie zimowym musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed gorszymi warunkami atmosferycznymi. Ważne jest więc, aby odzież sportowa na zimę przepuszczała wilgoć na zewnątrz, jednocześnie utrzymując odpowiednią temperaturę przy skórze. Do tego musi być odporna na deszcz, śnieg i silny wiatr.

Pierwsza zasada zimowego ubrania na rower to ubieranie się warstwowo, czyli na tzw. cebulkę. Zacznijmy od bielizny, która musi zbierać pot i przekazywać go na zewnątrz, ale też trzymać odpowiednią temperaturę również wtedy, gdy jest mokra i natychmiast schnąć. Z kolei kolejna warstwa ubrań (polar, bluza, t-shirt) musi przepuszczać wilgoć, ale też chronić przed wiatrem, zimnem i opadami.

Czasami wystarczy odpowiednia bielizna i kurtka typu softshell, jednak w plecaku warto mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci np. bluzy. Intensywny wysiłek rowerowy w zimie może być naprawdę niebezpieczny bez odpowiedniej odzieży. Natychmiastowe wychłodzenie organizmu, który chwilę wcześniej był przegrzany w połączeniu z wyczerpaniem związanym z jazdą to sytuacja niedopuszczalna.

Odzież wierzchnia, czyli kurtki i spodnie z membraną muszą być wykonane z materiałów, które transportują wilgoć wytwarzaną przez organizm podczas wysiłku na zewnątrz. Jednocześnie nie mogą przepuszczać deszczu, śniegu i wiatru do środka. Z pewnością nie są to tanie materiały, ale konieczne dla bezpiecznej jazdy na rowerze zimą w gorszych warunkach atmosferycznych.

Bawełnę zastąp wełną

Musimy całkowicie zapomnieć o ubraniach z bawełny. Przede wszystkim dlatego, że chłonie ona wodę i wilgoć jak gąbka. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wełna, która ma doskonałe właściwości higroskopijne – oddziela wilgoć od skóry i oddaje ciepło nawet gdy jest przemoczona. Warto zainwestować w nowoczesną bieliznę wełnianą – często nazywana jest drugą skórą.

Tańsza alternatywa

Tańszą alternatywą jest odzież wykonana z syntetycznych materiałów, czyli poliesteru lub nylonu. Mają one dość dobre właściwości izolacyjne i wiatroszczelne. Oprócz tego też nie chłoną wody.

Jak dbać o rower zimą?

Używany zimą rower wymaga większej konserwacji i uwagi, aniżeli w innych porach roku. Na przykład sól drogowa przyspiesza korozję elementów metalowych i aluminiowych. Niska temperatura źle wpływa na linki hamulcowe i pancerze, co wpływa na gorsze działanie hamulców i przerzutek. Z kolei mróz ma szkodliwy wpływ na opony, które mają gorsze właściwości przyczepne.