Jazda na rolkach to sport popularny w każdym wieku. O wielu zaletach tego sportu pisaliśmy tutaj. Teraz przyszedł czas na pierwsze kroki w butach na kółkach.
Zakup dopasowanych rolek
Rolki to młodsze siostry łyżew, właściwie to letnia odmiana łyżew. Jeśli więc umiemy jeździć na łyżwach, to nie powinnyśmy mieć większych problemów z przesiadką na rolki. Wręcz powinno być nam łatwiej, bo kółka rolek są szersze, aniżeli ostrza łyżew. Niemniej jednak, zawsze warto przyjrzeć się różnym typom rolek i wybrać te najlepsze dla nas.
Rolki składają się z trzech elementów: butów, płozów i kółek. Buty muszą dobrze trzymać naszą kostkę, czyli być dobrze usztywnione. Musimy czuć się pewnie i bezpiecznie w butach, wtedy nabierzemy więcej odwagi i jazda na rolkach będzie przyjemniejsza. Najlepszym rozwiązaniem są buty zapinane klamrami – są szybkie i wytrzymałe. Jeśli chodzi o rozmiar, to powinien być taki, żeby nic nie uwierało w stopę, czyli ani za mały, ani za duży. Dzieci mogą skorzystać ze specjalnej rolki z rozsuwanym butem.
Drugim elementem składowym rolek są płozy, czyli aluminiowa bądź plastikowa część przymocowana do buta, do której z kolei przypięte są kółka. Producenci zalecają wybór aluminiowych płoz ze względu na ich odporność na zarysowania czy upadki. Oprócz tego są bardziej wytrzymałe i teoretycznie osoba o każdej wadze może jeździć na tego rodzaju rolkach. Choć na niektórych modelach jest zaznaczona waga, także trzeba mieć to na uwadze. Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość kółek, które mogą być przymocowane do płóz.
Przy wyborze kółek należą wziąć pod uwagę ich wielkość i twardość. Dla początkujących odpowiednie są mniejsze kółka (o średnicy 72-84 mm). Większe nie są wskazane, bo po pierwsze trudniej na nich utrzymać równowagę, a po drugie łatwo się rozpędzić. W kwestii twardości na dobry początek zalecane są miękkie kółka (78-82A), lepiej amortyzują na nierównym terenie, ale też szybciej się zużywają. Niemniej zanim zaczniemy dobrze jeździć na rolkach i postawimy na twardsze kółka, lepiej nauczyć się podstaw na miękkich.
Kask i ochraniacze są wręcz obowiązkowe podczas nauki jazdy na rolkach. Na początku należy liczyć się z upadkami, dlatego nie wolno zapominać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.
Czas start!
Utrzymanie równowagi to rzecz priorytetowa, dlatego ważne są tu dobrze dopasowane buty, które usztywniają i dodają odwagi.
Gdy potrafimy już stanąć na jednej nodze, pora wykonać krok drugi, jakim jest przybranie odpowiedniej sylwetki. Jest to pozycja na ugiętych nogach z tułowiem lekko posuniętym do przodu, ale nie za bardzo, aby nie przewrócić się do przodu. Następnie robimy pierwszy krok do przodu, jakim jest odepchnięcie jednej nogi, podczas gdy druga swobodnie toczy się do przodu. I tak na zmianę w spokojnym, swoim tempie.
Arcyważną umiejętnością jest hamowanie, zwłaszcza że na rolkach można rozpędzić się niepostrzeżenie aż do 40km/h. Na samym początku warto korzystać z hamulca, który znajduje się zazwyczaj w prawej rolce. Wystarczy wysunąć nogę lekko do przodu i nacisnąć piętę – to wszystko na ugiętych nogach. Bardziej zaawansowanym sposobem hamowania jest ustawienie stóp w literę T – podczas gdy na nodze, na której właśnie jedziemy i na nią przeniesiony jest ciężar ciała, druga noga układa się do niej prostopadle i powoli przejmuje obciążenie ciała, a stopa z tyłu trze o podłoże do momentu zatrzymania.
Na początku przygody z rolkami trzeba być przygotowanym na liczne upadki, to jak z jazdą na rowerze czy nauką chodzenia. Pamiętajmy o bezpieczeństwie, czyli kasku i ochraniaczach, a nic groźnego nam nie będzie grozić.