Skoki narciarskie

Zapowiedź Raw Air 2024 w skokach narciarskich

Sezon 2023/24 Pucharu Świata w skokach narciarskich zmierza powoli ku końcowi. Jednym z ostatnich wydarzeń aktualnej kampanii jest cykl zawodów Raw Air, który odbywa się od kilku już lat na norweskich skoczniach, w malowniczo położonych miastach w pięknych Górach Skandynawskich. Tegoroczny Raw Air będzie siódmą edycją tego turnieju.

Raw Air 2024 odbędzie się w od 8 do 17 marca. Obrońcą tytułu jest Norweg Halvor Egner Granerud. Choć polscy skoczkowie nie mogą tego sezonu zaliczyć do udanych, to polscy kibice z przyjemnością śledzić będą zmagania na norweskich skoczniach.

Raw Air – najważniejsze informacje

Raw Air to seria prestiżowych zawodów w skokach narciarskich, wpisująca się w kalendarz Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Przedsięwzięcie to organizowane jest w drugiej połowie marca na skoczniach w Norwegii. Unikatowość Raw Air polega na zestawieniu wyników z indywidualnych konkursów, kwalifikacji (nazywanych prologami), jak również dwóch rywalizacji drużynowych, aby wyłonić triumfatora, który zgromadzi największą sumę punktów. Czarną paterą o średnicy około 100 cm, uhonorowany zostaje zwycięzca klasyfikacji generalnej imprezy.

Historia Raw Air i najbardziej utytułowani skoczkowie

Pierwsza edycja Raw Air odbyła się w sezonie 2016/2017 i od tamtej pory corocznie dostarczająca emocji związanych z skokami. Dotychczas skoczkowie rywalizowali na czterech skoczniach: w Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund.

Dotychczas klasyfikację generalną Raw Air po dwa razy wygrywali: nasz reprezentant Kamil Stoch oraz Austriak Stefan Kraft, a także po jednym razie: Japończyk Ryōyū Kobayashi oraz Norweg Halvor Egner Granerud. Rekordzistą wygranych pojedynczych konkursów i prologów w Raw Air również są Kamil Stoch i Stefan Kraft, do których należy po 12 zwycięstw. Kolejni w tej klasyfikacji są Norwegowie: Robert Johansson i Halvor Egner Granerud, którzy wygrywali po cztery razy. Trzy zwycięstwa w pojedynczych konkursach ma Ryōyū Kobayashi. Natomiast po dwa zwycięstwa zanotowali: nasz reprezentant Dawid Kubacki, a także Norwegowie Daniel-André Tande i Johann André Forfang oraz Słoweńcy Domen Prevc i Anže Lanišek.

Jedynie Kamilowi Stochowi udało się zwyciężyć we wszystkich prologach w trakcie jednego turnieju Raw Air. Dokonał tego w 2018 roku w drugiej edycji Raw Air. Nasz reprezentant jest również jedynym w historii tego turnieju, który utrzymywał się na czele klasyfikacji generalnej turnieju przez cały okres jego trwania. Również miało to miejsce w trakcie drugiej edycji imprezy.

Raw Air 2024 – harmonogram turnieju

W tym sezonie Raw Air odbędzie się na trzech skoczniach. Impreza rozpocznie się w Oslo na skoczni Holmenkollbakken o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS134, rekordzistą jest Norweg Robert Johansson ze skokiem ma odległość 144,0 m. 8 marca odbędzie się prolog, 9 marca konkurs indywidualny, na 10 marca zaplanowano kolejny prolog i tego samego dnia odbędzie się kolejny indywidualny konkurs.

Następnie zawodnicy przenoszą się do Trondheim na skocznię Granåsen o punkcie konstrukcyjnym K124 i rozmiarze HS138     . Rekordzistą tego obiektu jest Kamil Stoch ze skokiem na odległość 146,0 m. 12 marca marca odbędzie się pierwszy nocny konkurs indywidualny, a 13 marca kolejny nocny konkurs indywidualny.

W Vikersund na dostojnej skoczni mamuciej Vikersundbakken odbędą się natomiast zawody w lotach. Punkt konstrukcyjny tego obiektu to K200, jego rozmiar to HS240, a rekordzistą jest Austriak Stefan Kraft, który oddał skok na odległość 253,5 m. 15 marca odbędzie się tu prolog w lotach. 16 marca będzie mieć pierwszy indywidualny konkurs w lotach, a dzień później 17 marca drugi indywidualny konkurs w lotach.

Kto faworytem do wygrania Raw Air 2024?

Jako najpoważniejszego pretendenta do zwycięstwa w tegorocznym Raw Air wymienia się Stefana Krafta, który jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i odnosił już sukcesy w tym norweskim klasyku. Ponadto wysoko stoją też akcje Ryōyū Kobayashiego oraz Andreasa Wellingera. Niestety forma polskich skoczków w tym sezonie pozostawia wiele do życzenia, lecz może Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki, Piotr Żyła lub Kamil Stoch wzniosą się na szczyty swoich umiejętności?

Wyniki skoków narciarskich możesz typować w Betcris!

Może masz swoich faworytów w skokach narciarskich? Jeśli tak, możesz obstawiać w Betcris. W ofercie tego legalnego polskiego bukmachera znajdziesz ciekawe bonusy bukmacherskie i promocje, a także wiele dyscyplin sportowych. Miej jednak na uwadze, że zakłady sportowe to gra hazardowa, która wiąże się z podejmowaniem ryzyka, graj więc odpowiedzialnie.