Rower

Rower górski MTB – jak wybrać najlepszy dla siebie?

MTB to jedna z najliczniejszych i najpopularniejszych grup rowerów. Do niedawna były najczęściej kupowane, ale dziś mają poważną konkurencję w postaci rowerów szosowych. Do wyboru są rowery górskie do jazdy turystycznej, a także do jazdy po trasach trudnych typu cross country. Nie brakuje też profesjonalnych modeli do szybkiej jazdy w dół i po trudnym terenie.

Wbrew powszechnej opinii rower górski MTB (ang. Mountain Terrain Bike) nie jest rowerem do wszystkiego. Nie jest to uniwersalny wybór, dobry dla każdego i niezależnie od potrzeb czy oczekiwań. Poniżej znajdziesz garść porad, by mieć rozeznanie w temacie i wybrać odpowiedni dla siebie model. Warto zwrócić uwagę m.in. na ramę roweru, napęd, wielkość kół, hamulce czy też na amortyzację.

Na jakie rodzaje dróg rowery górskie są odpowiednie?

Różne typy rowerów górskich mogą przemieszczać się w różnym, także ciężkim, terenie, ale też po drogach szutrowych oraz asfaltowych. To świetny wybór także na leśne wycieczki. Mają dość szerokie zastosowanie – służą do jazdy na co dzień oraz na niezbyt długie wycieczki.

Na dłuższe wyprawy z sakwami lepszą będą rowery trekkingowe. Jeśli chcesz jeździć po górach, brać udział w wypadach ekstremalnych lub eksplorować na rowerze bezdroża, musisz znaleźć odpowiedni typ roweru MTB.

Jaki rower górski MTB polecamy? Oto rodzaje rowerów górskich

Górale to duża grupa rowerów. Są wyposażone w osprzęt, akcesoria i technologie.

Poznaj rodzaje górskich rowerów:

  • MTB – do jazdy amatorskiej, turystycznej,
  • freeride – rowery do pokonywania trudnego terenu. Pozwalają też na odrywanie się od ziemi i różne triki,
  • XC – uniwersalne, do jazdy turystycznej i sportowej, odpowiednie na teren zróżnicowany,
  • enduro – na zaawansowane trasy rowerowe z wieloma zjazdami i terenami do skakania,
  • trail – do jazdy po górskich trasach rowerowych,
  • downhill – do ekstremalnych zjazdów po specjalnych trasach z kamieniami i korzeniami.

Rowery górskie – jaki rozmiar kół wybrać?

Rowery górskie 29 cali oraz 27,5 cala to najpopularniejszy wybór. Do niedawna królowały rowery górskie 26 cala, ale te będą dobre dla osób o niewielkim wzroście. Z rowerów dla dorosłych najczęściej kupowane są rower mtb 29 cali oraz na kołach 27,5. Wszelkie nierówności terenu są mniej odczuwalne na większych kołach, co stanowi ich zaletę.

Z kolei mniejsze koła to większa zwrotność, ale większe są szybsze i zwiększają komfort jazdy, co ma znaczenie na dłuższych trasach. Rozmiar kół zależy zatem głównie od wzrostu użytkownika, ale także od jego oczekiwań.