Sport

Psychologia sportu

Ludzie sportu kojarzą się raczej ze sportowcami czy trenerami gwiazd. Niemniej jednak ludzi sportu jest znacznie więcej – świetnym dowodem na to są choćby psychologowie.

Psycholog – a komu ktoś taki jest potrzebny?

Świat się zmienia i zmieniają się ludzie. Można odnieść wrażenie, że kiedyś psycholog wydawał się kimś zbędnym – oczywiście nie w każdym przypadku. Teraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważni są psychologowie. Zresztą nie trzeba szukać daleko – wystarczy zapoznać się z relacją między Igą Świątek a Darią Abramowicz. Pamiętajmy też o tym, że Świątek jest młodą zawodniczką – zatrudnienie psychologa pokazuje, jak dojrzałe jest jej myślenie.

Długi proces

Warto również podkreślić, że trening mentalny to nie jest coś prostszego niż trening fizyczny. Przy treningu fizycznym należy liczyć się z długim czasem oczekiwania na efekty i przy treningu mentalnym jest identycznie. Rzecz jasna nie sposób nawiązywać do konkretów – oczekiwanie na efekty należy rozpatrywać indywidualnie.

Najważniejsze etapy treningu psychologicznego to m.in. opanowanie koncentracji, technik relaksacyjnych, treningu wyobrażeniowego i zajęcie się programem, który pozwoli na przygotowanie się do zawodów. Przez zajęcie się programem należy rozumieć troskę o technikę, taktykę i mentalność. Ponadto psychologowie sportu muszą wiedzieć, że wszelkie działania powinny nawiązywać do szerszego kontekstu. Dokładnie mówiąc, chodzi o postawienie dobrej diagnozy, określenie problemu, stworzenie programu opierającego się o dobrą teorię i ustalenie monitoringu osiągnięć.