Sport może kojarzyć się z prawdziwymi atletami – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Jest to zrozumiałe, aczkolwiek dobrze by było, gdybyśmy pamiętali także o niepełnosprawnych.
Sport niepełnosprawnych
Rywalizacja niepełnosprawnych nie cieszy się może wielką popularnością, ale nie oznacza to tego, że brakuje popularnych nazwisk. Nie szukając daleko – wystarczy spojrzeć na Natalię Partykę. Reprezentantka Polski w tenisie stołowym urodziła się bez prawego przedramienia, a mimo to rywalizuje z pełnosprawnymi sportowcami (z niepełnosprawnymi również).
Oczywiście nie sposób też nie wspomnieć o zawodach, w których biorą udział wyłącznie niepełnosprawni. Co więcej, w ostatnich dniach zakończyły się paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Bydgoszczy. W rywalizacji wzięło udział niemal 700 zawodników z 44 krajów. Polska zdobyła 15 złotych, 20 srebrnych i 14 brązowych medali – piękny wynik, który przełożył się na 3. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Warto również przypomnieć, że za każdą ze wspomnianych osób kryje się jakaś historia. Historia, która nie pozwala na to, aby żyć normalnie. Każda z tych osób mogła mieć pretensję – trudno nie zadać sobie pytania, dlaczego właśnie mnie to spotkało? Niemniej są to ludzie, którzy byli w stanie odnaleźć dla siebie nową drogę. Można powiedzieć, że są to ludzie, którzy dla wielu z nas mogliby być inspiracją. Ich życie nie jest normalne, ale czy to znaczy, że jest gorsze? Niepełnosprawni sportowcy w pewnych momentach mogą potrzebować pomocy, ale to nie jest najważniejsze – to osoby, które pokazują, że zawsze można znaleźć szczęście. Medale są oczywiście ważne, ale tak naprawdę wszyscy są wygrani.