Piłka nożna

José Mourinho i jego kariera trenerska

José Mourinho od blisko dwóch dekad pozostaje na trenerskim topie, prowadząc klasowe drużyny z różnych zakątków Europy. Jego sukcesy mówią same za siebie – jedynie pięciu trenerom udało się wygrać puchar Ligi Mistrzów z dwoma różnymi klubami. Miał zostać piłkarzem, ale to właśnie siedząc na ławce trenerskiej trwale zapisał się w historii futbolu.

Krótka kariera zawodnicza i pierwsze kroki w nowym zawodzie

José Mourinho przyszedł na świat 26 stycznia 1963 roku, w portugalskiej miejscowości Setubal. Był synem piłkarza, więc naturalnie zapragnął iść w ślady ojca i zostać profesjonalnym zawodnikiem, ale w tym zakresie jego osiągnięcia okazały się wyjątkowo mizerne. Grał w słabych klubach i niczym się nie wyróżniał, odkrył natomiast, że o wiele bardziej pasjonuje go to, co dzieje się na ławce trenerskiej.

Pod tym kątem prowadził swoją dalszą edukację i zdobywał trenerskie szlify w takich klubach jak Sporting CP i FC Porto. Jako tłumacz i asystent blisko współpracował z Bobby Robsonem, który na tyle docenił swojego podopiecznego, że po objęciu FC Barcelony zabrał José Mourinho ze sobą. Była to udana współpraca dla obu stron, ale gdy Robson odchodził z klubu, Mourinho zdecydował się pozostać w Barcelonie i pracować u boku nowego szkoleniowca, którym został Louis van Gaal.

Największe osiągnięcia w karierze szkoleniowej José Mourinho

Do 2000 roku José Mourinho czekał, aż ktoś powierzy mu stanowisko trenera klubu. Zdecydowała się na to Benfica, ale w niej Mourinho nie zagrzał miejsca na długo i po sprzeczce z władzami klubu przeszedł do União de Leiria. W kolejnym sezonie wrócił do FC Porto, tym razem już jako trener. Prowadząc Porto, José Mourinho trafił na usta wszystkich, bo w zaledwie dwa sezony sprawił, że z mało znaczącego klubu jego podopieczni awansowali na najlepszą drużynę Europy, zdobywając w 2004 roku puchar Ligi Mistrzów. Do tego zwycięstwa Mourinho dołożył jeszcze dwa krajowe mistrzostwa, puchar Portugalii oraz triumf w Pucharze UEFA sezon wcześniej.

Opromieniony wielkim sukcesem, José Mourinho przeprowadził się do Londynu, gdzie przez trzy sezony trenował Chelsea FC. Zapewnił je dwa krajowe mistrzostwa, angielskie puchary oraz niezłą grę w Lidze Mistrzów, kibice oraz władze klubu liczyły jednak na to, że w LM Chelsea osiągnie więcej niż półfinały. Kontrakt rozwiązano przed czasem, co wykorzystał Inter Mediolan. Z tym klubem José Mourinho sięgnął po tytuł mistrza kraju, Puchar Włoch oraz zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Skuteczność portugalskiego trenera zwróciła uwagę Królewskich, którzy ściągnęli Mourinho do Madrytu i zaoferowali niebotyczną pensję dając kontrakt na cztery lata. Mourinho nie spełnił jednak wszystkich pokładanych w nim nadziei – było mistrzostwo Hiszpanii, był Puchar Króla, ale zwycięstwa w LM, na które tak liczył Real, nie nadeszło.

Mourinho wrócił do Anglii obejmując po raz drugi posadę trenera Chelsea, a kiedy go zwolniono za zbyt słabe wyniki, przeszedł do Manchesteru United, a później do Tottenhamu. Nie udało się powtórzyć sukcesu w Lidze Mistrzów, ale z Manchesterem wygrał Ligę Europy w sezonie 2016/2017. W 2021 roku na stanowisku trenera zatrudniła go AS Roma.

José Mourinho – człowiek sukcesu i ambasador marki XTB

José Mourinho to wielka osobowość świata piłki. Cztery razy Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu wybrała go najlepszym trenerem klubowym, parokrotnie też zostawał najlepszym szkoleniowcem ligi, w której aktualnie pracował. Do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej utytułowanych trenerów piłkarskich, a jego wyrazista osobowość i elokwencja przyczyniły się do wielkiej rozpoznawalności nie tylko w Europie. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/analizy-rynkowe/wiadomosci-rynkowe

Tak charakterystyczna osobowość idealnie nadawała się do promowania oferty XTB, dlatego marka zdecydowała się w 2020 roku nawiązać współpracę z José Mourinho, prowadząc globalną kampanię reklamową „Be like José”. XTB jest dużym domem maklerskim notowanym na warszawskiej giełdzie i obsługuje klientów na całym świecie. Udostępnia im nowoczesną platformę do zarządzania swoimi inwestycjami, co właśnie jest przykładem, jak świat biznesu łączy się ze światem piłki – tak samo trzeba mieć przygotowaną strategię i odpowiednio dużo mentalnej siły, by doprowadzić swoje plany do szczęśliwego końca. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/kryptowaluty