CA Osasuna to klub, który od ponad stu lat nieprzerwanie buduje swoją tożsamość w Nawarze — i robi to konsekwentnie, bez wielkich budżetów, za to z wyraźnym charakterem. Jeśli interesuje cię skład, gwiazdy i rekordziści Osasunay, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule znajdziesz zarówno aktualną kadrę, jak i przekrojowe spojrzenie na zawodników, którzy tworzyli historię tego klubu — od legendarnych strzelców po tych, którzy dziś rządzą na El Sadar.
Osasuna – zawodnicy tworzący aktualną kadrę
Skład Osasunay na bieżący sezon łączy kilka wyraźnych profili — jest tu doświadczenie na poziomie La Ligi, kilku zawodników z głośnych transferów i wychowankowie z lokalnego zaplecza. Jeśli chcesz wiedzieć, kto konkretnie gra dla rojillos w tym sezonie, wszystkich piłkarzy z numerami i pozycjami znajdziesz w tabeli poniżej.
Bramkarze
Obrońcy
Pomocnicy
Napastnicy
Trener i filozofia gry – Alessio Lisci przejmuje stery
Aktualnym szkoleniowcem Osasunay jest Alessio Lisci, który prowadzi zespół z wynikiem 36% wygranych w 25 meczach i średnią 1,32 punktu na mecz. To liczby, które plasują Osasunę w środku stawki La Ligi — nie jest to drużyna walcząca o tytuł, ale też nie jest to beniaminek drżący o utrzymanie.
Lisci został oficjalnie przedstawiony jako nowy trener klubu, a podczas prezentacji podkreślał entuzjazm związany z nowym wyzwaniem w Primera División. Szkoleniowiec italoespañol podziękował za zaufanie i nawiązał do swojej poprzedniej pracy w Mirandés. Podczas wystąpienia przedstawił swoje pomysły na grę i wizję drużyny.
Jednym z głównych dylematów taktycznych, z którym Lisci mierzy się od początku, jest to, jak ułożyć atak. Trener przyznał, że ma ochotę wystawić jednocześnie Ante Budimira i Raúla Garcíę — pomysł, który kręci mu się w głowie od momentu objęcia posady. „Zawsze mam dylektor i ochotę puścić ich obu” — przyznał otwarcie.
Dla porównania — poprzedni długoletni trener, Jagoba Arrasate, prowadził klub przez 6 sezonów i uzbierał 89 zwycięstw w 232 meczach (38% skuteczności). To właśnie za jego kadencji Osasuna wróciła do La Ligi i zbudowała stabilny fundament, z którego korzysta dziś Lisci.
Ante Budimir – rekordzista i absolutna gwiazda Osasunay
Gdyby trzeba było wskazać jedną twarz współczesnej Osasunay, to byłby to bez wątpienia Ante Budimir. Chorwacki napastnik jest nie tylko najlepszym strzelcem w aktualnym składzie, ale też jednym z najważniejszych graczy w całej historii klubu.
Budimir jest obcokrajowcem z największą liczbą goli w historii klubu z Nawarry — jego 60 bramek pozwoliło mu wyprzedzić dotychczasowego rekordzistę wśród zagranicznych graczy, Jana Urbana.
W samej La Lidze Budimir zajmuje drugie miejsce na liście wszech czasów Osasunay — w 142 meczach strzelił 54 gole ligowe i zanotował 6 asyst. Wyprzedza go tylko legendarny Sabino Andonegui, który w 131 meczach zdobył 57 bramek w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Ante Budimir w sezonie 2025/26: 16 goli (w tym 6 z rzutów karnych) — lider klasyfikacji strzelców Osasunay w La Lidze.
Budimir jest już legendą Osasunay. Między innymi wyrównał rekord Javada Nekounama jako obcokrajowiec z największą liczbą meczów w koszulce rojillos. To zawodnik, który mógłby grać w większych klubach, ale wybrał lojalność wobec Pampeluny — i kibice odwzajemniają to przywiązanie.
Raúl García – drugi biegun ataku
Obok Budimira w ataku operuje Raúl García de Haro — młodszy, inaczej zbudowany napastnik, który tworzy z Chorwatem ciekawą parę ofensywną. W 2025 roku Budimir strzelił 21 goli, a Raúl dołożył 13. Razem to łącznie 34 bramki w 2025 roku — 24 ligowe i 10 w Copa del Rey.
Obaj napastnicy spędzili razem trzy sezony w Osasunie pod trzema różnymi trenerami — Arrasatem, Moreno i Liscim. Każdy z nich stawiał wyraźnie na Budimira jako pierwszego wyboru, choć podejmowano próby gry z oboma jednocześnie.
Kluczowe pozycje i zawodnicy, którzy robią różnicę
Osasuna to nie tylko Budimir. Kilku innych zawodników regularnie wyróżnia się w statystykach i ocenach meczowych.
Sergio Herrera jest najwyżej ocenianym zawodnikiem drużyny w ligowych rozgrywkach — jego średnia to 7,30. Środkowi pomocnicy Jon Moncayola i Aimar Oroz notują odpowiednio 7,07 i 6,95.
Rubén García jest głównym kreatorem akcji — na jego koncie 5 asyst w La Lidze. Moncayola i Oroz dorzucili odpowiednio 4 i 2 asysty.
| Zawodnik | Pozycja | Gole (25/26) | Asysty (25/26) | Ocena FotMob |
|---|---|---|---|---|
| Ante Budimir | Napastnik | 16 | — | — |
| Raúl García | Napastnik | 7 | — | — |
| Víctor Muñoz | Napastnik/Skrzydłowy | 5 | — | — |
| Rubén García | Pomocnik/Skrzydłowy | 2 | 5 | — |
| Jon Moncayola | Pomocnik | — | 4 | 7,03 |
| Aimar Oroz | Pomocnik | — | 2 | 6,96 |
| Sergio Herrera | Bramkarz | — | — | 7,17 |
Transfery i ruch kadrowy – co zmieniło się w składzie
Przed bieżącym sezonem Osasuna przeprowadziła kilka interesujących ruchów transferowych. Do klubu dołączyli m.in. Raúl Moro (z Ajaxu), Javi Galán (z Atlético Madryt), Víctor Muñoz (z Realu Madryt) i Valentin Rosier (z Leganésu).
Z klubu odeszli natomiast m.in. Jesús Areso (do Athletic Club) oraz Sheraldo Becker (do Mainz). Wyjście Areso było stratą — defensywny boczny gracz był ważnym elementem systemu przez kilka sezonów.
Warto zwrócić uwagę na transfer Víctora Muñoza z Realu Madryt. To zawodnik, który w obecnym sezonie już zaznaczył swoją obecność w statystykach, notując 4 gole i 6 udziałów przy golach łącznie. Osasuna ma tendencję do wyławiania zawodników z większych klubów i dawania im przestrzeni do regularnej gry — i to akurat działa.
Legendy i historyczni rekordziści Osasunay
Najlepsi strzelcy w historii klubu
Historia goleadorska Osasunay jest bogata, choć mało znana poza Hiszpanią. W klasyfikacji wszech czasów (wszystkie rozgrywki) Budimira wyprzedzają wyłącznie: José Ángel Ziganda, Patxi Iriguíbel, José Manuel Echeverría, Sabino Andonegui i Julián Vergara — wszyscy uznawani za legendy Los Rojillos.
Sabino Andonegui to szczególna postać — strzelił 57 ligowych goli w zaledwie 131 meczach, co czyni go rekordzistą Osasunay w La Lidze. Jak na klub tej skali, to wynik imponujący.
| Zawodnik | Gole w La Lidze | Mecze | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Sabino Andonegui | 57 | 131 | Rekord La Liga wszech czasów w klubie |
| Ante Budimir | 54+ | 142+ | Aktywny zawodnik, rekord obcokrajowca |
| Jan Urban | — | — | Poprzedni rekord obcokrajowca (pobity przez Budimira) |
Roberto Soldado i europejski epizod
Szczególnym rozdziałem w historii Osasunay był sezon 2006/07, kiedy klub po raz pierwszy i jak dotąd ostatni zagrał w europejskich pucharach na poważnym poziomie. W tamtym sezonie Osasuna uczestniczyła zarówno w eliminacjach Ligi Mistrzów, jak i dotarła do półfinału Pucharu UEFA. Najlepszym strzelcem drużyny był Roberto Soldado z 13 golami we wszystkich rozgrywkach. To był szczytowy moment w europejskiej historii klubu.
Stadion i frekwencja – El Sadar jako twierdza
Osasuna rozgrywa mecze na Estadio El Sadar w Pampelunie, który mieści 19 800 widzów. Klub ma ponad 15 000 członków i istnieje od 17 listopada 1920 roku.
Średnia frekwencja na meczach domowych wynosi obecnie 20 157 widzów — co oznacza, że stadion jest regularnie wypełniany powyżej nominalnej pojemności. To rzadkość w przypadku klubów z podobnym budżetem.
Osasuna to jeden z nielicznych klubów w Europie, który funkcjonuje jako stowarzyszenie kibiców (sociedad deportiva) — bez właściciela-inwestora, zarządzany przez samych członków. To model, który gwarantuje stabilność, ale też ogranicza możliwości finansowe.
Javad Nekounam – ikona spoza Europy
Wśród zagranicznych zawodników, którzy odcisnęli piętno na historii Osasunay, szczególne miejsce zajmuje Javad Nekounam — irański pomocnik, który przez lata był twarzą klubu. Budimir wyrównał jego rekord jako obcokrajowiec z największą liczbą meczów w koszulce rojillos, co pokazuje, jak długo Nekounam był punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń zagranicznych piłkarzy w Osasunie.
Nekounam był też reprezentantem Iranu i jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy azjatyckich w historii La Ligi. Jego lata w Pampelunie to przykład na to, że Osasuna potrafiła przyciągać ciekawe postaci bez wielkich pieniędzy.
Skąd pochodzi siła Osasunay – model i tożsamość klubu
Osasuna nie konkuruje budżetem z Barceloną ani Realem. Wartość rynkowa całego składu na sezon 2025/26 to około 100,8 mln euro — to kwota, za którą inne kluby kupują jednego zawodnika. A mimo to drużyna regularnie utrzymuje się w Primera División i potrafi sprawić niespodzianki.
Kluczem jest tu kilka elementów:
- Konsekwentna praca z lokalnymi piłkarzami i nawaryjską tożsamością
- Umiejętność wyciągania wartości z zawodników, którzy nie pasowali do większych klubów (jak Víctor Muñoz z Realu Madryt)
- Stabilność trenerska — Arrasate prowadził klub przez 6 lat, co w erze rotacji szkoleniowców jest ewenementem
- Bramkarz Sergio Herrera jako fundament defensywy od wielu sezonów
Osasuna jest ostatnio w dobrej formie — wygrała 3 z ostatnich 5 meczów (60% wygranych). To drużyna, która potrafi zaskoczyć każdego rywala na El Sadar, nawet jeśli na wyjeździe bywa trudniej.
Dla kogoś, kto dopiero zaczyna śledzić La Ligę, Osasuna jest idealnym przykładem klubu, gdzie piłka nożna wciąż ma ludzką skalę — bez szejków, bez transferów za setki milionów, za to z prawdziwymi kibicami i zawodnikami, którzy wiedzą, co znaczy ta koszulka.
